Chytré technologie dělají i chytré a žádané bydlení

  • Chytré technologie dělají i chytré a žádané bydlení
    Moderní technologie bydlení urychlují nejen proces výstavby, ale šetří kapsu jak stavařům, tak i nakonec každému, kdo bydlí v domě, kde byly v projektu využity. Pokud hledáte nový domov, pak vám jejich existence umožňuje nejen levněji bydlet, ale i žít v komfortním a zdravém prostředí. To je i důvod, proč jsou takto vybavené nemovitosti čím dál tím více vyhledávány.

    Tento trend potvrdila i diskuse Stavebního fóra, které se konalo minulý čtvrtek 26.8.2021 v Galerii Louvre. Námětem setkání odborníků a expertů byly Chytré technologie 21. století s podtitulem jejich dopadu na trh nemovitostí.  Téma bylo sice probíráno v širším kontextu energetických úspor a digitalizace měst, různých segmentů trhu a stavebních procesů, přesto se v něm však objevily informace, které určitě budou zajímat každého zájemce o tzv. chytré bydlení.

    Elektromobilita na vzestupu

    Součástí nejednoho takového projektu jsou totiž také mimo jiné stále víc vyžadované zásuvky či stanice pro dobíjení elektromobilů, ať už v garážích, nebo na parkovištích před domem. A i když je názor na elektromobily i protichůdný, faktem je, že jak uvedl v diskusi Jan Železný ze Škoda Auto „předpokládá mladoboleslavská „škodovka“ do roku 2030 výrobu minimálně 1 600 000 elektrifikovaných vozidel.“ 

    Zatím je velkým problémem rychlost dobíjení a síť nabíjecích stanic, na jejichž vytváření by se měli velkou měrou podílet i developeři. V tomto smyslu upozornil Lukáš Hataš, předseda České asociace pro elektromobilitu, že „pokud nebude od developerů připravena infrastruktura v rezidenčních budovách bude situace výrazně horší.“ A pro klienty přidal vzkaz, když řekl: „Pokud byste neměli dobíjení v místě svého parkování, potom ta elekromobilita není něco, co bych někomu doporučoval. Řekl bych mu dojezdi s autem, které máš, a počkej. To další si už kup ale elektrické, protože pak ti i Praha jako město bude garantovat, že to auto bez problémů někde dobiješ, a stejně tak i tvůj developer v místě projektu, kde parkuješ“.

    Jako ukázku současného stavu a trendů budoucnosti elektromobility odprezentoval Vladimír Janypka, ředitel ABB Elektrotechnika, řadu příkladů projektů realizovaných jak ve světě, tak i u nás. Pro developery a zájemce o nové byty je velmi zajímavý projekt tří veřejných rychlodobíjecích stanic ve Vestci u Prahy, který v sobě spojuje možnost dobíjení elektroautomobilu prostřednictvím vlastní fotovoltaické elektrárny v kombinaci se standardní dodávkou proudu ze sítě. „Je to kombinace, která by měla dávat do budoucna velký smysl“, řekl Vladimír Janypka. A to se týká také rezidenčních projektů, protože už nejeden z nich využívá energie získané z fotovoltaiky umístěné na střeše obytných budov, či v areálu projektu. 

    Na obzoru benchmark chytrého bydlení

    Benchmark je zjednodušeně označení pro srovnávací etalon, kterým se poměřují nebo budou poměřovat ostatní díla daného oboru. V případě chytrých technologií v oboru rezidenčních projektů se takovým dílem může v současnosti stát projekt nájemního bydlení Fragment, který v diskusním setkání představil Ing. arch. Marek Jedlička z developerské společnosti Trigema. Posuďte sami, co byste mohli od chytrých technologií realizovaných v tomto ambiciózním projektu 140 nájemních bytů očekávat i pro své vlastní bydlení, které budete třeba teď i později jinde hledat. 

    Energeticky úsporný charakter projektu symbolizuje využití nejúčinnějších tepelných čerpadel typu země – voda propojených se soustavou 30 geotermálních vrtů až do hloubky 180 m. Na ně navazuje plošné vytápění i chlazení bytů prostřednictvím aktivovaných podhledů osazených plastovými rastry aquatherm black systém, které jsou schopny udržovat v bytech stálou roční teplotu, ať už panují vedra nebo mrazy. Není tedy třeba žádné klimatizace. Díky řízené ventilaci se v místnostech daří udržovat stálou komfortní teplotu a vlhkost, využitím filtrů zdravé životní prostředí. Jednotky vzduchotechniky s rekuperací nejsou umístěny na střeše domu, ale v garážích. Neruší tak rezidenty jak esteticky, tak i hlukem. Využívá se voda ze dvou studničních vrtů, ale také voda dešťová ke splachování toalet a zalévání zeleně.  

    Celá budova bude pokryta bezdrátovým Wifi signálem, od recepce až po jednotlivé byty. Všechny systémy použité v objektu budou mezi sebou komunikovat. Obyvatel domu bude v rámci Smart home systému telefonem nebo tabletem regulovat vytápění a chlazení svého bytu, dále osvětlení či stínění oken, elektronický systém zabezpečení, bude mít k dispozici měření spotřeby energií, přístup ke kameře u vchodových dveří do budovy, ale i u příjezdu do garáží, monitoring detektoru kouře v kuchyni, zátopové čidlo k pračce a myčce, tlačítko alarmu k přivolání pomoci. V době nepřítomnosti klienta bude možné nastavit systém tak, aby automaticky byt temperoval, vstup do bytu bude možný jen na kartu, přičemž ho systém navede k jeho bytu jen otevřením příslušných dveří, což znamená, že jinam nebude mít přístup, a tak dále. 

    Je toho zkrátka moc, čím se mohou inspirovat i další developeři, a co od chytrých technologií mohou v blízké době očekávat i příští rezidenti.



     
    SDÍLET
    Další podobné články