Westpoint, největší rezidenční projekt v Praze 6, má další plus

 • Westpoint, největší rezidenční projekt v Praze 6, má další plus
  Westpoint od Central Group, řadu let připravovaný projekt největší rezidenční čtvrti v Praze 6 na pomezí Ruzyně a Liboce, dostal ještě před svým zahájením do vínku další přednost, Sotva 5 minut chůze od severozápadního cípu pozemku bývalého skladového areálu o velikosti 155 000 metrů čtverečních, byla na podzim uvedena do provozu stanice nové tramvajové tratě vedoucí z Evropské třídy zatím jen k okraji sídlišti Dědina. Plánovaná nová čtvrť pro 2200 obyvatel tím získala rychlejší spojení do centra města.

  Projekt s podporou Městské části Praha 6, Institutu plánování a rozvoje (IPR) a pražského magistrátu, se z místa dříve známého intenzívní kamionovou dopravou promění v rezidenční čtvrť originálního pojetí urbanismu a architektury.  A to vše v blízkosti zelených ploch obory Hvězda a lesoparku Divoká Šárka. Kromě kompletní občanské vybavenosti v sousedství je v dosahu krátké jízdy automobilem i Obchodní Centrum Šestka.

  Unikátní koncept celé čtvrti od předních architektů

  Autorem urbanistické koncepce celé čtvrti a velké spádové základní školy s velkým sportovištěm je renomovaný ateliér architekta Jakuba Ciglera. V rámci osvědčené spolupráce se architektka Eva Jiřičná a architekt Petr Vágner ze studia AI DESIGN stali hlavními architekty nové rezidenční čtvrti. Celkem zde navrhli osm bytových domů, a to včetně unikátní vstupní stavby s vertikálním parkem.  Kromě architektky Jiřičné vybral investor ve velkém architektonickém workshopu pro návrhy domů v 1. sektoru této čtvrti dalších šest předních architektonických ateliérů. Těmi jsou Bogle Architects, Schindler&Seko Architekti, Ian Bryan Architects, Pavel Hnilička Architects+Planners, DAM a PS Architekti. Některé stavby v lokalitě budou navrhovat i architekti Central Group, kteří se svými návrhy uspěli v proběhlém architektonickém workshopu.

  Vznikne jedinečná městská čtvrť evropského formátu

  V rámci 1. sektoru výstavby nové čtvrti bude postaveno zhruba 750 bytů ve 20 segmentech bytových domů, které budou navrhovat různé architektonické ateliéry.   V parterech bytových domů v hlavních komunikačních zónách vznikne mnoho drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren. V lokalitě vyroste i nové náměstí plné zeleně, kterému bude dominovat nová velká základní škola se sportovištěm a řadou kulturních a společenských funkcí pro široké okolí. Součástí nové čtvrti bude i velké množství zeleně, což přinese výrazné odlehčení celého území oproti dřívějšímu průmyslovému využití s intenzívní kamionovou dopravou. 


  Příspěvky a investice Central Group pro Prahu 6


  S městskou částí se Central Group domluvil na řadě příspěvků a investic do veřejných staveb, které budou sloužit nejen nové čtvrti, ale i stávajícím obyvatelům Prahy 6. Na své náklady zde pro městskou část postaví a následně zdarma převede do jejího vlastnictví čtyři mateřské školy.

  Osm staveb ateliéru AI DESIGN v lokalitě

  Architektka Eva Jiřičná s kolegou Petrem Vágnerem z AI DESIGN navrhli v lokalitě z vybraných architektonických ateliérů největší počet nových staveb. Celkem to bude osm domů, z nichž tři vzniknou nyní v prvním sektoru lokality a pět pak postupně v navazujících sektorech. Unikátní stavby ateliéru AI DESIGN budou zastoupeny ve všech městských blocích a ve všech hlavních vstupních zónách do lokality.  V rámci prvního sektoru výstavby nové čtvrti vytvořil ateliér Evy Jiřičné a Petra Vágnera i zcela unikátní rezidenční stavbu v severním vstupu do lokality od ulice Vlastina. Vznikne v ní 52 bytů, živý parter s restaurací, kavárnou a recepcí pro celou městskou čtvrť. Součástí této ECO-SMART stavby bude unikátní vertikální park s integrovanou zelení na terasách s automatickým zavlažováním a fotovoltaickými panely pro efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a snížení energetické náročnosti projektu, ve kterém budou využity nejnovější materiály a technologie.

  Spolu s touto stavbou navrhla architektka Eva Jiřičná i sousedící veřejný park s posezením a fontánou. Projekt počítá také s úspornými SMART lampami reagujícími na aktuální světelné podmínky i pohyb, veřejnými nabíječkami pro elektromobily, vyhrazeným stanovištěm pro car&bike sharing a dalšími ekologickými a SMART prvky.


   
  SDÍLET
  Další podobné články