Ani koronavirus bytovou výstavbu nezastavil. Zajímá vás, kde se v Praze bude stavět?

  • Ani koronavirus bytovou výstavbu nezastavil. Zajímá vás, kde se v Praze bude stavět?
    Je to už víc než měsíc a půl od doby, kdy epidemie koronaviru závažným způsobem poznamenala život obyvatel naší planety, nevyjímaje Českou republiku. Zatímco po zdravotní stránce se zdá, že se nákazu daří dostat pod kontrolu, panuje všude v hospodářské oblasti značná nejistota. Objevují se různé prognózy o velikosti propadu české ekonomiky a úvahy o tom, co bude, jakmile skončí karanténa, jejíž brzký konec se hned tak nepředpokládá.

    V oblasti prodeje a výstavby bytů to však zatím nevypadá, že by jej korovinarová krize postihla tolik, jako jiná odvětví hospodářské činnosti. Výstavba většiny rezidenčních projektů pokračuje, samozřejmě někde díky určitým těžkostem a omezením se zpožděním. Komunikace developerů s klienty se včetně prodeje bytů realizuje elektronicky. A v nezbytných případech při dodržení všech karanténních předpisů probíhá i předávání bytů.  

    Otázkou tedy jen zůstává, co bude s novými projekty? Tedy hlavně s těmi, jejichž výstavba nebo uvedení do prodeje bylo plánováno na jaro letošního roku, tedy do období karantény, ve které se stále nacházíme. Budou mít developeři chuť se do nich pouštět v této nejisté době? Mohou zájemci o nové bydlení očekávat, že se na trhu objeví nové byty, tedy že se bytová výstavba kvůli karanténě úplně nezastaví?

    Odpovědi na tyto otázky nám dává malý průzkum, který jsme si mezi developery udělali. 

    Jasno i nejasno od začátku karantény 

    Už na počátku protiepidemických opatření jsme se řady developerů ptali na tutéž otázku. Ti, kteří právě začali stavět nový projekt, jako například developerská společnost Trigema v Braníku, která zrovna zahájila výstavbu rezidenčního areál s celkem 137 byty a 15 luxusními řadovými domy, už mohli přemýšlet jen o tom, zda to stihnou v termínu.

    Marcel Soural, předseda představenstva, nám tehdy řekl: „Na začátku března jsme zahájili výstavbu bytového projektu Chytré bydlení v Braníku. Zde běží stavba podle plánu a žádné zpoždění nepředpokládáme.“

    Chytré bydlení Braník byty a rodinné domy Praha 4Chytré bydlení@Braník


    Řada dalších o odložení realizace svých projektů na pozdější dobu vůbec neuvažovala. Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo, nám tehdy řekla: „K odsunu zahájení některých projektů, například našich dvou naplánovaných na letošní první pololetí, dochází z důvodu obstrukcí s vydáním povolení bez ohledu na koronavirovou epidemii. V tomto pololetí bychom ale chtěli spustit 2. fázi projektu Ranta Barrandov, kterou máme v současnosti připravenou. Žádné oddálení projektů se stavebním povolením z důvodu pandemie neplánujeme, nicméně záleží také na tom, jak dlouho mimořádní opatření potrvají a jaká bude reakce stavebních firem.“

    Ranta Barrandov Praha 5Ranta Barrandov


    Bylo však nemálo těch, kteří začali váhat, i když nové projekty měli na jaro připraveny. Nakonec se rozhodli stavět či prodávat, protože začali zjišťovat, že zájem klientů o nové byty ani přes koronavirovou krizi neutuchá. Jedním z důvodů byla změna pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, kdy se ČNB během karantény vrátila k 90 % hypotéce. Není už tedy třeba mít k dispozici 20 % vlastních prostředků, což spolu s dalšími úlevami a nízkým úrokem (mezi 2,2 až 2,5 %) zvýšilo dostupnost nového bydlení. Druhým důvodem je snaha klientů ochránit své peníze před očekávanou inflací investicí do koupě nového bytu.

    Náš největší rezidenční developer Central Group se tak proto rozhodl zařadit od 15. dubna do prodeje nový projekt Rezidence Libeňský park Ve dvou energeticky úsporných domech třídy B zde vznikne celkem 95 nadstandardních bytů s dispozicemi 1 + kk až 4 + kk.

    Rezidence Libeňský parkRezidence Libeňský park

    „Trvající zájem o nové byty v této složité době nás velmi příjemně překvapil. Na začátku epidemie jsme zvažovali nové projekty odložit, ale není důvod. Stavbu zahájíme ještě tento měsíc a dokončena bude do konce května 2022,“ řekl při této příležitosti Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group.

    Zatímco někteří developeři ještě přemýšlejí, zda se do nových projektů pustit, našli jsme velkou část těch, kteří teď na jaře začnou stavět v původně ohlášených termínech, nebo s mírným zpožděním. A nebude jich málo. Posuďte sami podle toho, co jsme se v našem průzkumu dále dozvěděli.

    Největší developeři do toho jdou

    Stejně jako Central Group zahajují na jaře výstavbu nebo prodej bytů i další velcí developeři. Patrně největším z těch projektů, které se chystají, bude Smíchov City. Luděk Sekyra, majitel developerské skupiny Sekyra Group, považuje jeho realizaci za největší projekt v dějinách moderní Prahy. A čísla to potvrzují. V nové čtvrti, která se potáhne od autobusového nádraží Na Knížecí až k Smíchovskému nádraží, jež bude také přestavěno, vznikne bydlení pro zhruba 3300 obyvatel, dále 190 000 m2 ploch pro služby, nakupování a kanceláře, které poskytnou moderní zázemí pro 9000 pracovních míst. Počítá se i s parkem, který svou výměrou okolo 14 000 m2 bude srovnatelný s plochou Valdštejnské zahrady. A navíc ještě v Praze s dalším unikátním podélným parkem, který bude v délce 900 m fungovat jako pěší zóna o šířce 28 m.

    Smíchov City Sekyra GroupSmíchov City

    Skupina Sekyra Group koupila pozemky pro tuto výstavbu již v roce 2006. Realizace projektu se po léta z různých důvodů odkládala. Naposledy se s prodejem bytů I. etapy mělo začít v březnu, když do toho zasáhla koronavirová epidemie. Přesto, i když s malým zpožděním, se začne na jaře prodávat, jak potvrzuje Ing. Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group: „O odložení zahájení prodeje jsme neuvažovali, vzhledem k situaci ale dochází k drobným posunům v harmonogramech našich projektů v relaci jednoho až dvou měsíců. Stejně tak podle plánu pokračujeme i v přípravě dalších nových projektů jako například v Modřanech (300 bytů) a v Čakovicích (450 bytů).

    V druhé polovině roku by také rádi zahájili první fázi dalšího velkého projektu – Rohanského ostrova, kde by v červnu měli dostat stavební povolení.  

    Rohanský projekt jeden z nejrozsáhlejších projektů v PrazeRohan City I. fáze

    Další z velkých developerů, Penta Real Estate, která na území bývalé továrny Walter Motors již vybudovala podstatnou část nové rozsáhlé rezidenční čtvrtě Waltrovka (celkem 650 bytů a 47 komfortních rodinných řadových domů) sice zaznamenala, že se „tempo prodeje bytů snížilo přibližně o dvě třetiny,“ jak uvádí David Musil, ředitel Penta Real Estate pro rezidenční výstavbu. „Zákazníci však zájem mají, poptávají možná více než před pandemií, ale s prohlídkou bytu čekají na bezpečnější dobu.“

    A dále říká: „Projekty, které máme ve výstavbě, současná situace nijak podstatně nezasáhla. A to jak v případě Waltrovky, kde zbývá k prodeji posledních 7 bytů, tak i u projektu Maison v Dejvicích pod Ořechovkou. Z první etapy zde zbývá k prodeji 40 bytů, u druhé etapy aktuálně zahajujeme prodej.“  

    Rezidence WaltrovkaRezidence Waltrovka


    Větší obavu než z nezájmu klientů o nové bydlení však pociťují kvůli probíhající karanténě v jiném směru: „Pokud se restriktivní opatření protáhnou na delší dobu, negativně se to může promítnout do délky povolovacích procesů u všech ostatních. Z těch největších můžu zmínit Nuselský pivovar (450 bytů), pokračování Waltrovky (400 bytů) směrem k metru Radlická, Žižkovské nádraží (500 bytů) i rezidenční projekt na Vítězném náměstí v Praze 6 (90 bytů).“

    Nuselský pivovar PentaNuselský pivovar


    Ani Skanska Reality o zastavení výstavby nových projektů neuvažuje, jak potvrdil Lukáš Maděra, ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Reality: „Své plány jsme nezměnili a ani se k tomu nechystáme. Naše klientské centrum v bezkontaktním režimu předává 300 hotových bytů klientům projektů Čtvrť Emila Kolbena a Port Karolína, rezervace bytů se uskutečňují elektronickou formou.“

    Port Karolina Skanska realityPort Karolina

    Podobně pokračuje i nová výstavba. V dubnu odstartovala Skanska Reality za zvýšených bezpečnostních opatřeních poklepáním základního kamene stavbu druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena, kde vznikne nadstandardní bydlení v 39 bytových jednotkách. 

    A ještě na jaře zahájí Skanska další projekt: „Už začátkem května jdeme do prodeje s novým projektem Albatros Kbely, který je koncipován jako dostupné bydlení v cenách od 83 000 Kč/m2. Cenu neovlivnilo dění spojené se současnými vládními opatřeními. Celý projekt jsme dlouhodobě připravovali tak, aby nabídl bydlení za rozumné ceny pro mladé rodiny, ale nadále dosahoval našeho vysokého standardu v oblasti zdravého a zeleného bydlení podle certifikace BREEAM.“
     
    Také Mgr. David Jirušek, tiskový mluvčí developerské společnosti FINEP CZ, a. s., potvrzuje, že činnost firmy se „v posledních 30 dnech nezměnila a ani nezastavila. Za splnění všech hygienických a dalších doporučovaných podmínek, jsme v uplynulé době předali (přes 140 bytů v OV) nebo předáváme poslední jednotky byty v našem projektu Malý háj. Souběžně s tím byly podepsány i smlouvy téměř ke všem družstevním bytům také na Malém háji v poslední době. Standardně fungujeme, nové projekty se připravují, pracujeme „online“ v rámci home office s využitím moderních technologií pro telekonference, online chaty atd."

    Rezidence Pergamenka novostavby Praha 7Rezidence Pergamenka


    A tak je i logické, že s uvedením nových projektů na trh neváhají: „Podle plánu jsme spustili v polovině dubna prodej druhé etapy projektu Rezidence Pergamenka s nabídkou 131 nových bytů v pražských Holešovicích. A další projekty plánujeme na trh v letošním roce uvádět podle našeho interního harmonogramu,“ říká David Jirušek.

    S určitým zaváháním se pouštějí do nového projektu i v Horizon Holding. Generální ředitel Yishay Furman k tomu říká: „Rozhodli jsme se posunout zahájení prodeje druhé etapy (236 bytů) projektu Zahálka. Původně bylo zahájení plánováno na termín 1.4., aktuálně počítáme se spuštěním k 1. červnu.“

    Nové byty u řeky Bydlení ZahálkaRezidence Zahálka


    A jako důvod posunutí uvádí: „Před dvěma měsíci jsme ještě nevěděli, jak se situace vyvine, zda bude možné fungovat v podstatě bez omezení za jeden, dva měsíce, nebo zda návrat do „normálu“ bude trvat roky. Dnes věříme, že kroky podniknuté Vládou ČR byly správné, situace ohledně šíření nového typu koronaviru je pod kontrolou a naše aktivity budou plně obnoveny dříve, než na co jsme se v nejhorších scénářích ještě před pár týdny připravovali.“

    Do prodeje přijdou i menší zajímavé projekty

    Nikoli velikostí, ale originalitou v komorním provedení se do jarní nabídky zapisují i menší projekty. Na konci května plánuje společnost TIDE REALITY zahájit prodej 32 bytů v komorním rezidenčním projektu Byty Na návsi. Novostavba dvou bytových domů v soukromé zahradě pochází z pera arch. Jana Línka, jedné z nejvýraznějších osobností české architektonické scény posledních třiceti let. Architektonický návrh respektuje stávající historický charakter zástavby, výškovou hladinu i strukturu veřejného prostranství, na kterou přímo navazuje. Přitom však nabízí, jak je u Línka obvyklé, vlastní interpretaci původních historických forem. 

    Byty Na návsi

    Projekt Na návsi jde proti těm trendům, které se snaží o unifikovanou produkci malometrážních bytů. Přestože v domech naleznete i malé byty 1 + kk, jako jeden z mála projektů v Praze nabízí byty 5 + kk a 6 + kk. Všechny byty jsou dostupné výtahem, ačkoliv mají „jen“ přízemí, patro a obytné podkroví, což je také neobvyklé. Cílem investora je v tomto originálním řešení nabídnout klientům atraktivní rodinné bydlení situované v klidném „vesnickém“ prostředí s dostatkem zeleně.  

    Podobně zaujme i projekt Harfa Yard od společnosti Gartal. Na originálním vzhledu domu se podílel světoznámý architekt Bořek Šípek. Velkou chloubou celého domu je jeho fasáda, které dominují netradičně pojaté balkony, ustupující lodžie a velká francouzská okna. Prodej 28 bytů byl zahájen v dubnu.

    Jarní nabídky se účastní i jednička na trhu zdravého bydlení developerská společnost JRD, která v pražských Strašnicích zahájila výstavbu energeticky pasivního projektu Rezidence Michelangelova.

    Rezidence Michelangelova


    Architektonicky výrazný dům s 27 byty, který je již z 63 % vyprodaný, doplní čtyři nebytové prostory ke komerčnímu využití a malý park s hřištěm a altánem. Již ve svém standardu nabízí přírodní materiály a udržitelné technologie, včetně systému řízeného větrání s rekuperací tepla a tepelných čerpadel. Jejich instalací se dosáhne nejen výrazné úspory energií, ale především zdravého vnitřního prostředí v jednotlivých bytech. 

    „O projekt již nyní evidujeme velký zájem, protože se vyznačuje kromě všech zásadních parametrů zdravého a komfortního bydlení také zajímavou architekturou s detaily, inspirovanými velkým renesančním umělcem Michelangelem Buonarottim,“ říká Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD.

    V letošním výhledu mají i další projekt avizovaný na facebooku, Rezidenční soubor Císařská Vinice, umístěný kousek od známého volnočasového parku Ladronka.

    V obdobně energeticky úsporném standardu s využitím tepelných čerpadel pro vytápění a ohřev teplé vody a vápenopískového zdícího materiálu na bázi přírodních surovin (VAPIS) se realizuje rozsáhlý projekt Bydlení Úvaly, kde bylo ve dvou etapách již dokončeno 68 bytů. Na jaře měla pokračovat výstavba třetí etapou. A jak potvrzuje zástupce developera Ing. Zbyněk Laube, Head of Asset and Development Management CEE, Arcona Capital Czech Republic, s. r. o., také to tak je: „Aktuálně jsme navzdory vzniklé situaci spustili výstavbu další etapy našeho developerského projektu v Úvalech – Hostíně. Jedná se o výstavbu 20 rodinných domů. Zkraje tohoto týdne bylo předáno staveniště generálnímu dodavateli a předprodeje jsou realizovány na 35 % nabídky.“ 

    Bydlení Úvaly


    Je něco silnějšího než koronavirus?

    Nemohli jsme samozřejmě v krátkém čase zmapovat celkovou situaci na trhu výstavby a prodeje nových bytů. S dalšími novými projekty, o kterých jsme nepsali, protože jsou v různém stádiu přípravy vás budeme nadále seznamovat na našich webových stránkách www.novebyty.cz. Z toho, co jsme zatím zjistili, však můžeme konstatovat, že developerské firmy teď na jaře povětšinou zahajují výstavbu nových projektů a také prodeje bytů v nových projektech tak, jak si původně naplánovaly. I když někdy s jistým zpožděním. Epidemie neepidemie. Ovšem nejen to. Zdá se, že naopak počítají se zvýšeným zájmem klientů o nové bydlení. Ať už proto, jak jsme již uvedli, že ČNB změnou pravidel výrazně zpřístupnila hypoteční úvěry širšímu spektru klientů, anebo proto, že řada těch solventních spatřuje v předpokládané inflaci koupi bytu jako nejjistější způsob uložení a zhodnocení svých volných finančních prostředků. 

    Jak se ukazuje, koronavirus není pro developery tak velkým problémem, jako zdlouhavá byrokracie povolovacích procesů, neexistence nového stavebního zákona či metropolitního plánu. Zkrátka, jsou to tytéž příčiny zpomalení výstavby, které existovaly, než pandemie přišla. A právě ty mohou být důvodem, proč by koronavirová krize mohla výrazně poznamenat oddálením jejich řešení i rezidenční výstavbu.

    Titulní foto: Smíchov City

     
    SDÍLET
    Další podobné články