Rozvlněné věže Evy Jiřičné na Žižkově stát nebudou, určitě však jinde 

  • Rozvlněné věže Evy Jiřičné na Žižkově stát nebudou, určitě však jinde 
    Návrh rozvlněných věží architektky Evy Jiřičné v Praze 3 narazil na odmítavý postoj UNESCO. Rezidenční projekt Centra Nového Žižkova od Evy Jiřičné vznikl v roce 2019 na základě velké mezinárodní architektonické soutěže, které se zúčastnilo 98 ateliérů ze 30 zemí celého světa. Mezi nimi byla taková slavná jména světové architektury jako například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) nebo Richard Meier (USA).

    Z předložených návrhů vybrala odborná porota v několikakolovém výběru návrh ateliéru AI DESIGN architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera. Ti se při přípravě návrhu spojili s prestižním architektonicko-projekčním ateliérem ARUP z Londýna. Ten navrhoval a projektoval řadu těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně opery v Sydney, dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně nebo mnoha světových mrakodrapů.



    Místo věží nižší městské bloky

    Navržené rozvlněné věže Evy Jiřičné na Žižkově byly vysoké 100 metrů s 30 podlažími. A právě výška je důvodem toho, proč v Praze 3 tento projekt nevznikne. Pozorovací mise světové organizace UNESCO totiž vydala své stanovisko, ve kterém požaduje, aby nové stavby na místě dřívějšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu a mohou být tak vysoké maximálně 54 metrů, tedy jen zhruba polovina výše navrhovaných věží.

    I když je tato nová podmínka UNESCO velmi specifická, nezbývá než ji respektovat, aby se v místě mohlo stavět. Ale protože návrh rozvlněných věží není možné snižovat, protože by stavby snížením zcela ztrácely své proporce, bude nyní ateliér Evy Jiřičné a Petra Vágnera návrh celé této lokality kompletně předělávat. Stavby budou výrazně nižší a řešené do formy městských bloků s velkým akcentem na zeleň, veřejný prostor a živý parter s mnoha drobnými obchody, službami, restauracemi a kavárnami.

    Na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského pak vznikne park s vodní plochou a uměleckým dílem. V lokalitě budou také oproti původnímu návrhu cenově dostupné nájemní byty. Na rozpracování nové koncepce tohoto projektu nyní ateliér AI DESIGN již pracuje, aby tento záměr mohl být do konce roku oficiálně představen politikům, úřadům i veřejnosti a mohlo začít jeho projednávání.

    Kde budou stát rozvlněné věže?

    Koncept rozvlněných věží s originální rozehranou architekturou a integrovanou zelení je natolik zajímavý a unikátní, že se architektka a investor dohodli, že budou společně hledat jiné vhodné místo pro jeho realizaci.


    „Již jednáme o dalších vhodných místech v Praze. Těch ale není mnoho, protože výškové stavby jsou v hlavním městě vždy velmi citlivou záležitostí. Pokud se vhodné místo v Praze nenalezne, pak jsme již dostali některé nabídky na koupi pozemků v Brně nebo Bratislavě. A pokud ani tam bychom se nedohodli, budeme hledat dále v zahraničí. Tento koncept od architektky Jiřičné s technickým řešením od prestižního britského studia ARUP se mi mimořádně líbí a jsem odhodlán ho jako investor realizovat. A to ať již u nás nebo někde v zahraničí. Byla by obrovská škoda, kdyby tato unikátní stavba měla zůstat jen na papíře," říká Dušan Kunovský.

    Vizualizace: AI DESIGN
     
    SDÍLET
    Další podobné články