Riverside nebo Riverfront? Bydlení u řeky v Praze táhne

  • Riverside nebo Riverfront? Bydlení u řeky v Praze táhne
    Praha objevuje svůj skrytý potenciál. Vždycky jej měla, ale dosud jej naplno nevyužívala. Teď se zdá, že by se mohlo blýskat na nové časy. Dokončily se některé projekty a připravují i další, které naznačují, že nastává období, kdy se výrazně prosadí nový styl rezidenční zástavby. Fenoménem budoucnosti se stává moderní bydlení u řeky.  

    Ne, že by se u řeky před tím nestavělo. V nedávné minulosti však nikdy ne tak v blízkém kontaktu s řekou, aby se dalo mluvit o novém stylu bydlení. Ten vzniká až v současnosti zástavbou zanedbaných území, chcete-li brownfieldů, kdy je možné budovat v okolí vodního toku i celé nové čtvrti využívající všech předností, které bezprostřední sousedství řeky nabízí.

    Nejsou to ale jen přednosti, které symbióza vody a nového bydlení nabízí. Prvotní otázkou, kterou si položí i ten, kdo má řeku rád, je totiž obava z toho, co se může stát s vaším domovem, když třeba přijde do Prahy taková velká voda, jak tomu bylo v roce 2002. 

    Vzpomínka na povodně

    Ti starší, ale hlavně střední generace, která patří mezi nejčastější kupce nového bydlení, mají tisíciletou vodu ještě v živé paměti. Mileniálové, tedy ti, kdo se narodili od roku 2000 dál, a jichž se stále víc objevuje ve statistikách zájemců, povodně už tolik nemusejí strašit. Nepamatují se tolik na ně. 

    Praha přijala hned po této tehdy „šokující události“, protože s tak velkou pohromou tehdy nikdo nepočítal, významná protipovodňová opatření, která jsou nastavena na úroveň povodní v roce 2002 s bezpečnostní rezervou 30 cm. V roce 2013 sice přišla další velká povodeň, ale ukázalo se, že nově zbudované mobilní bariéry dokázaly ochránit velkou část města. 

    Městská protipovodňová ochrana se tak stala předpokladem rozvoje řady pobřežních aglomerací. Developerská společnost Horizon Holding tak mohla a může realizovat u Vltavy hned několik projektů. Naproti Štvanickému ostrovu postavila v Karlíně Rezidenci Vltava, hned vedle dostavuje 55 originálních bytů projektu KAY River Lofts, v Modřanech již druhou etapu projektu Zahálka. Alena Voda, Marketing & Sales specialist této společnosti, konstatuje: „Město po velkých povodních investovalo nemalé prostředky do protipovodňových opatření a dál opatření rozšiřuje.“ Podle ní to zajišťuje rezidentům dostatečné bezpečí. A pokud to klientům nestačí, pak se nedá nic dělat. „Zaryté odpůrce bydlení u vody nepřesvědčíme. Každé bydlení má své výhody a nevýhody. Jsou lidi, co by nikdy nešli bydlet k vlaku nebo blízko letiště – a jsou tací, kteří to naopak vyhledávají.“

    Marina Island v pohledu od Vltavy

    Městem přijatá protipovodňová opatření však v jiných oblastech nemusejí příštím rezidentům stačit. V případě několika etapového projektu Marina Island (Prague Marina, Marina Island, Prague Marina Nova, připravuje se Marina Art), který se nachází bezprostředně u řeky na pobřeží starého holešovického přístavu „má projekt vlastní individuální protipovodňovou ochranu, která chrání projekt proti povodním, je současně napojena na městkou protipovodňovou ochranu, a umožňuje bezpečný odchod z projektu v případě povodní. Naší prioritou bylo zajistit bezpečí, a to jak obyvatelům projektu, tak jejich majetku,“ zdůrazňuje Martin Vachek, Managing Director společností Daramis a Lighthouse, které projekt uskutečňují.

    S podobnou pečlivostí byla vybudována i dodatečná protipovodňová opatření v projektu DOCK, který se nachází v atraktivní lokalitě na rozhraní Libně, Karlína a Holešovic kolem dvou slepých ramen Vltavy. Jak uvádí Omar Koleilat, generální ředitel skupiny CRESTYL: „Jsou zde vybudována protipovodňová vrata, která se v případě nebezpečí zvýšené hladiny Vltavy uzavřou, navíc jsou zde umístěna kapacitní čerpadla pro přečerpávání vody z takto uzavřeného prostoru do Vltavy.“ 

    Je tedy čeho se obávat? Pokud vás to přesvědčuje, že ne, čekají vás kolem řeky už jen samé příjemné věci.

    Promenáda na řece i u řeky

    Jestliže hledáte v centru nebo užším centru Prahy bydlení s největším rekreačním potenciálem, pak stěží najdete něco lepšího. Když se poohlédnete po metropoli je maximální devizou velké části bytových projektů park. Tu menší, tam větší. To řeka nabízí mnohem víc.

    Ty tam jsou doby, kdy se v létě dalo ve Vltavě koupat, a v zimě na ní bruslit. To první by se mohlo vrátit, protože průmyslových objektů kolem Vltavy ubývá a řeka se čím dál tím víc čistí. Tomu druhému brání globální oteplování.  

    Moderní doba však nabízí jiné možnosti, které na jistou dobu odnesl čas. Například jachting. Patrné je to u projektu DOCK, kde, jak upozorňuje Omar Koleilat, „má každý bytový dům přímý a neomezený přístup k vodnímu molu a přístavišti, u kterého mohou parkovat lodě do délky až 20 metrů. Součástí rezidence je totiž i marina s plným servisem. Díky spolupráci se Žlutými lázněmi zde navíc funguje například i půjčovna šlapadel, paddleboardů a člunů. Navíc zde náš partner Yacht Club CERE organizuje i kurzy jachtingu pro děti i další aktivity.“

    Molo s přístavištěm v projektu DOCK


    Stejný potenciál má i projekt Marina Island u holešovického přístavu, jehož možnosti se rozvinou s postupem dalších etap. Původní představa, že majitelé lodí budou do své firmy někde v centru Prahy „odplouvat jachtou“ sice není příliš reálná, i když je možná. Výlety jachtou však mají určitě svůj půvab a jejich kotviště vytváří příjemný pocit romantického života u přímořského nebo jezerního letoviska v oblastech sahajících daleko na jih. Ostatně taková romantická procházka po přístavním molu nebo po promenádních trasách kolem řeky okolo každého projektu, kterou je možné okořenit návštěvou přístavní stylové restaurace, jako je například restaurant Marina s minipivovarem u projektu Marina Island, povyšuje bydlení u řeky o rozměr, který jinde v hlavním městě nenajdete.  

    Všechny povltavské projekty mají ještě jeden významný bonus, přitažlivý pro vyznavače aktivního pohybu. Kolem, i doslova pod okny, vedou na pobřeží řeky vyhledávané cyklostezky využívané i pro in-line bruslení. U modřanské Zahálky je to cyklostezka vedoucí od Náplavky až na Zbraslav, z Mariny Island nebo z Docku, se můžete vydat přes Thomayerovy sady do Stromovky nebo až do Zoo Praha a dále. V Marině Island proto jako službu zavedli svého času bezplatnou půjčovnu kol. „První zkušenosti ukazují, že půjde o velmi využívaný benefit. Pokud bude zájem trvat, počítá se s nákupem dalších kol. Součástí služby je i pravidelná údržba externím technikem,“ uvádí Martin Vachek.

    Projekt Zahálka sází u pobřeží Vltavy na volnočasové aktivity 

    Projekt Zahálka dále sází na revitalizaci svého okolí a vytváření prostředí zajišťující klidné soukromí pro společný rodinný život a sousedské setkávání, jak to dosud zanedbaná pobřežní lokalita nabízí. Projektuje se zde hřiště pro děti i hřiště zvířecí, amfiteátr a komunitní zahrada s hmyzím domkem. Park s biokoridorem Zátišského potoka bude nejen naučnou stezkou s informacemi o vysázených druzích rostlin a stromů, ale svým charakterem i území umožňující různé dětské aktivity, jako například pouštět draky, válet sudy, hrát si za stromy na indiány, vytáhnout v zimě boby a sjíždět svah přímo pod okny.

    Pokud bychom ovšem připočítali další volnočasové aktivity, kterých je u každého z těchto projektů nepřeberně, možná jako u jiných v Praze, pak platí obecně to, co u Zahálky: „Výhodou projektu je právě to, že v místě jsou možnosti, a klient si vybere, jaké aktivity ho zajímají", vysvětluje Alena Voda. 
     
    Luxus nad řekou

    Atraktivní charakter pobřežních lokalit určuje i samotný styl bydlení, který se právě díky tomu dostává na ten nejvyšší „level“. O tom svědčí už bezprostřední zázemí určené jen rezidentům, které může volně navazovat na projekt, jako u Zahálky, nebo být jeho součástí v uzavřeném areálu. 

    Tak například součástí projektu Marina Island je privátní zahrada, společenská místnost určená pro soukromé akce a oslavy, venkovní místo vyhrazené pro grilování a posezení s přáteli, podzemní hlídané parkoviště s myčkou aut, již zmíněná půjčovna kol nebo čistírna oblečení. V areálu DOCK je to pak také relaxační park o rozloze jednoho hektaru, který nabídne odpočinek v zeleni s vodními prvky a lavičkami, ale i možnost sportovního vyžití například při venkovním fitness či lekcích jógy. Sportovci zase ocení i speciální běžeckou tartanovou dráhu okolo celého areálu, která bude napojena na městské cyklostezky. Samozřejmostí je v obou případech nepřetržitá ostraha a recepce, která zajišťuje rezidentům i další služby. 

    Každý byt Marina Island má své přednosti

    V takovém prostředí se ani nedá očekávat, že by se klienti spokojili s běžným standardem vybavení, jak to ostatně předpokládá i developer. „Od samého začátku projektu je kladen důraz na vysokou kvalitu standardů a použitých materiálů. Pro všechny bytové jednotky jsou proto charakteristické prosklené plochy, francouzská okna, výběr kvalitních povrchových materiálů a komfortní interiér reflektující individuální potřeby každého majitele,“ říká Omar Koleilat. 

    Například u projektu Marina Island mají místnosti vysoké stropy se světlou výškou 2,8 m - 5,5 m, dveře o výšce min 2,2 m, velkorysé terasy až do 130 m2 s přípravou na bazén, terasy s celoskleněným zábradlím pro ničím nerušený výhled na Vltavu i přístav, venkovní elektrické žaluzie, energeticky úsporná trojitá skla oken a dveří na terasu, plně vybavené designové koupelny s podlahovým vytápěním, přípravu pro inteligentní ovládání domácnosti, příprava pro klimatizaci a dalo by se jmenovat dále. Zejména tu klimatizaci u řeky oceníte, protože takový komár, kterých je u řeky v létě nepočetně, vám může pěkně znepříjemnit noční spánek. 

    Terasy a velkoformátová okna jsou v bydlení u řeky nezbytností (DOCK)

    Zkrátka ve výbavě bytů je všechno nej, nej, co lze uplatnit a nachází se na trhu. Standard se přitom neustále zvyšuje. „Každý nový projekt se snažíme posouvat o kousek dál, než byly ty předchozí. V projektu Prague Marina Nova opět přijdeme s novými technologiemi, které by měly standard bydlení posunout o kousek dál,“ říká o další etapě Marina Island Martin Vachek. 

    S výhledem i bez výhledu

    To je v rámci bydlení u řeky základní dilema. Ne všechny byty je možné umístit v projektu tak, aby měly to nejžádanější - výhled na řeku. Ať už velkoformátovými okny, nebo otevřeně z teras při romantickém posezení u snídaně či večerní party. Někdy to může být pořádný problém, jako například u projektu Rezidence Vltava, kde výhled na řeku je od severu, zatímco to žádoucí oslunění přichází od jihu, kde je ale naopak park. To platí i pro Kay River Lofts, který se staví hned vedle. 

    Každý si může zvolit pro sebe tu nejlepší variantu, někdy i podle své kapsy, pokud mu stačí, že řeku má doslova „za humny“ a oceňuje místo, kde se jeho bydlení nachází. 

    Z vyšších pater Kay River Lofts je výhled nejen na Vltavu, ale i na Pražský hrad

    „Bytové jednotky v našich projektech jsou cenově diferenciované. Ty, které mají nejlepší výhledy a jsou situovány ve vyšších podlažích, mají odlišnou cenu od těch tzv. hůře umístěných. Každý z nás má individuální tužby a potřeby a podle toho si vybírá pro sebe ten ideální byt.  Vnímáme, že naše cenová politika je dobře nastavená a prodávají se nám dobře byty z obou stran spektra projektu,“ vysvětluje Alena Voda, která má zkušenosti s prodejem bytů jak v Rezidenci Vltava, tak i Kay River Lofts.

    Podobně to vidí i Martin Vachek, když říká: „Každá jednotka je jedinečná, ale co je stejné a neměnné pro všechny byty v projektu je lokalita, ve které se projekt nachází. Naši kupující jsou uchváceni řekou, a to mají všechny byty stejné.“

    Faktem ovšem je, že jedinečnost se neprojevuje jen v exkluzivní městské rekreační lokalitě, ale i v koncepci bytů. Kupříkladu v již vyprodaném projektu Rezidence Vltava se výtahem dostanete ke každému bytu, což je umožněno tím, že byty jsou v jednotlivých patrech rozmístěny „cik cak“, tedy podle principu zipu, aby se zajistilo dostatečné soukromí a individuální přístup ke každé bytové
    jednotce. Originální dispozice velkoryse pojatých bytů Kay River Lofts zdobí dva střešní apartmány s rozlohou téměř 250 m2 a terasou 155 m2, které lákají na impozantní výhledy na řeku Vltavu a pražské panorama. 

    V projektu Marina Island se kromě komfortních bytů v typických podlažích nabízely tzv „townhousy“, tedy byty v přízemí evokující bydlení v rodinné vile s garáží a vlastním vstupem do bytu, s prostornou zahradou a terasou s vlastním bazénem, v nejvyšších podlažích byly navrženy luxusní „penthousy“ s prostornými terasami a pohledem na město takřka z ptačí perspektivy. 

    Není to jen o výhledu, svůj půvab mají i byty v přízemí (DOCK)

    V projektu DOCK jsou obdobně navrženy výjimečné střešní byty s jedinečným výhledem z velkorysých teras či prostorné byty umístěné na špici poloostrova se soukromými bazény a rozlehlými předzahrádkami. Takže, i když vše nemůže být o výhledu na řeku, každý si nakonec může vybrat.

    „Naše projekty navrhujeme tak, aby každý z bytů měl své přednosti. Ten, který je v přízemí a nenabízí tak impozantní výhled, má zase předzahrádku, velkou terasu, nebo přímý přístup k vodě. Každý byt si tak najde svého kupce,“ říká Omar Koleilat.

    Po proudu i proti proudu

    I když se v rámci „staronové“ kategorie bydlení u řeky jedná v případě DOCKu, Marina Island a Zahálky o poměrně velké projekty, není to nic proti tomu, co se kolem toku Vltavy v nejbližším období ještě chystá.

    Pokud hledáte byty u řeky, pak je třeba říci, že rezidenční část projektu DOCK je již dokončena a byty prakticky vyprodány. Marina Island bude pokračovat dalšími etapami a na Zahálce se již prodávají byty II. etapy. 

    Mezi Karlínem, kde se u pobřeží dokončuje výstavba projektů Kay River Lofts a Karolina Port od Skansky vznikne na obrovském území celá rezidenční čtvrť Rohan City developerské společnosti Sekyry Group. Pravda, nebude to tak blízko u řeky, jako v předchozích případech, ale kvalitu bydlení i s pohledy na řeku z vyšších pater nesporně ovlivní rozlehlá pobřežní zóna odpočinkového parku o rozloze 100 000 m2 táhnoucího se od bytových domů až k nedaleké Vltavě. V I. etapě se již prodávají byty ve dvou domech jedné části pojmenované Diamanty Karlín a druhé části, také dvou domů nesoucích název Riviera Karlín. V přípravě je také II. etapa projektu jejíž součástí bude nový most spojující Karlín s Holešovicemi.  

    Návrh II. etapy rezidenční čtvrti Rohan City s mostem propojujícím Karlín s Holešovicemi

    Pokud budeme pokračovat po proudu Vltavy plánuje se na levém břehu mezi mostem Barikádníků a Trojským mostem, na sever od Nádraží Holešovice další zástavba, o jejímž částečně rezidenčním charakteru se zatím moc neví. Zcela jistě se ale počítá s bytovou výstavbou v lokalitě Císařského mlýna, kde začne, možná už v příštím roce developerská společnost Realism (dříve T.E) v areálu bývalých bubenečských papíren budovat prémiové bydlení. Ostatně vzhledem k lukrativní adrese bubenečské vilové čtvrti, sousedství Stromovky a výhledu přes Vltavu k Troji, se ani nic jiného nedá očekávat.

    V opačném směru proti toku Vltavy se sice ještě na území Hodkoviček, ale přesto v kontaktu s Vltavou plánuje projekt Golf Resort-Hodkovičky developerské společnosti Vivus. Podobně jako nedaleká Zahálka sází projekt na možnost využití širokých rekreačních aktivit v pobřežní lokalitě, kde se v blízkém okolí nachází golfové hřiště, známá cyklistická stezka. Z nejvyšších pater  dohlédnou majitelé bytí až na druhou stranu Vltavy na Barrandovské skály a Chuchelský háj. Stavět by se mělo začít začátkem příštího roku.

    Perlou vltavského pobřeží na jih od Prahy bude projekt developerské společnosti Skanska Modřanský cukrovar. Na místě bývalé továrny vznikne nová rezidenční čtvrť s překrásnými byty s výhledem na Modřanské tůně. Jádrem projektu bude „živé náměstí s obchody a službami, osázené platany či dřezovci, a zcela jedinečný veřejný prostor zaměřený na přírodu, vodu a komunitní život, jenž činí tuto čtvrť unikátní,“ jak předesílá developer.

    Jen nástin toho, co se chystá v okolí řeky, ukazuje, že Praha začíná konečně využívat svůj skrytý potenciál městského rekreačního bydlení. Jak říká titul jedno staršího českého filmu Řeka čaruje a lze jen dodat, že mnohé budoucí rezidenty i novým stylem bydlení také okouzluje. 

    Výhled z bytu v nejvyšším patře Kay River Lofts




     
    SDÍLET
    Další podobné články