Hledáte nový byt? Poradíme vám, co nového je na trhu, i co se ještě chystá. (I. část)

 • Hledáte nový byt? Poradíme vám, co nového je na trhu, i co se ještě chystá. (I. část)
  Jestliže patříte mezi ty, kdo prohledávají weby, aby si pro sebe našli to nejlepší bydlení, které odpovídá vašim představám, pak jsme se rozhodli vám usnadnit výběr. Možná vám totiž unikly některé projekty nového bydlení, které jsme zaznamenali na našich stránkách. Ty vám teď v našem přehledu toho nového, co se objevilo na trhu ve druhém pololetí tohoto roku, připomeneme. Ale také mnoho dalších, které se teprve připravují.

  Už na jaře jsme představili našim čtenářům řadu nových a chystaných projektů nových bytů v článku Ani koronavirus bytovou výstavbu nezastavil. O těch, až na výjimky, již v našem podzimním přehledu psát nebudeme.

  Pak ovšem přišlo léto, kdy se obvykle posečkává s uvedením nových projektů na trh až na dobu po prázdninách, protože se lidé víc věnují především dovolenkovým radovánkám. Hlad po novém bydlení však neutuchal, a tak developeři uváděli na trh vše, co jen mohli. A na podzim se již ukazuje, jak se nám podařilo zjistit dotazy u některých našich developerů, že na trh přichází celá řada zajímavých rezidenčních projektů. Ty vám nyní představíme v sérii tří článků i spolu s těmi, které mohly v letním bezstarostném prázdninovém čase uniknout vaší pozornosti.

  Větší projekty, větší výběr

  V zásadě platí, že čím větší projekt, tím větší možnost výběru a snížení pravděpodobnosti, že vám někdo „vyfoukne“ právě ten byt, který jste si vyhlédli. A když nenajdete stejný, najdete alespoň podobný. V tomto směru se v Praze objevilo v posledních měsících, a ještě do konce roku objeví, celá škála různých projektů tohoto druhu.

  Smíchov City
  Už v jarním přehledu jsme avízovali prodej bytů v Smíchov City, v největším projektu v historii Prahy, který vzniká na léta nevyužívaném brownfieldu mezi autobusovým nádražím Na Knížecí a vlakovým nádražím Praha-Smíchov. Poslední den září byla slavnostně zahájena jeho výstavba. Připomeňme, že na tomto pozemku vznikne na 400 000 m2 bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru, který bude těžištěm celého projektu. Nebude chybět ani škola nebo rozsáhlé plochy zeleně. Luděk Sekyra, předseda představenstva Sekyra Group při této příležitosti prohlásil, že „naší ambicí je vytvořit nové centrum Prahy, které se stane moderní alternativou k historickému jádru metropole.“ 

  Vizualizace: Smíchov City Sever – I. etapa (Sekyra Group)

  Pokud byste chtěli v tomto novém moderním centru bydlet je v prvním realizovaném městském bloku na výběr ze 195 bytů v dispozicích od malých bytů 1 + kk až po velké byty kategorie 5 + kk s nádhernými výhledy na Prahu, z některých až na Vyšehrad. Za zmínku stojí lodžie a balkony bytů všech sekcí orientované převážně do společné zahrady ve vnitrobloku a také zelené střešní terasy, případně s altány, přístupné z obývacích pokojů.

  Rohan City
  Poněkud ve stínu tohoto megaprojektu zůstává další dílo z produkce Sekyra Group, jestliže je vaším oblíbeným místem Karlín a sousedství parků u Vltavy. Pod společným zastřešujícím názvem Rohan City se ve 2. polovině srpna 2020 začaly prodávat byty ve dvou domech části projektu nazvané Diamanty Karlín a dvou domech části pojmenované Riviéra Karlín.

  Vizualizace: Diamanty Karlín (Sekyra Group)

  Diamanty Karlín nesou výrazný rukopis světově proslulé architektky Evy Jiřičné, která spolu s architektem Petrem Vágnerem (oba studio AI – DESIGN), zvolila základem projektu netradiční řešení spočívající v pětiúhelníkovém půdorysu domů. Tvar domů tak umožňuje, aby žádné byty nebyly orientované pouze na sever, vzájemně si nestínily a nabízely atraktivní výhledy do okolní zeleně budoucí přilehlé zóny odpočinkového parku o rozloze 100 000 m2 táhnoucího se až k nedaleké Vltavě.  

  Vedlejší dva domy Riviery Karlín jsou dílem architektů Moniky Čížkové a Petra Vacka ze studia EBM Group, jejichž pojetí vychází z tradic charakteru městských domů v Karlíně. Pohledově domy zaujmou podle vyjádření architektů „tvarovým kontrastem základních hmot a subtilních ochozů, které výtvarně podporuje materiálové řešení.“ Pro budoucí rezidenty bude důležité, že k venkovním plochám ochozů přiléhají velkoryse navržené prosklené stěny hlavních obytných prostor domu, které budou mít výhled do parku mezi domy a také až k promenádní trase v okolí Vltavy.

  Vizualizace: Riviera Karlín (Sekyra Group)

  Diamanty Karlín nabídnou v deseti nadzemních podlažích dohromady 102 bytových jednotek, od menších bytů 1 + kk až po nadstandardně velké luxusní rezidence s nádhernými výhledy v nejvyšších patrech pro ty nejnáročnější. Obdobně je v osmipodlažních domech Riviery Karlín navrženo celkem 108 bytů.

  Výhledy Chodovec
  V říjnu se s novou výstavbou představil i náš největší rezidenční stavitel Central Group, který uvedl do prodeje projekt Výhledy Chodovec. A nejde zrovna o malý příspěvek. Ve dvanácti moderních bytových domech obklopených zelení vznikne celkem 476 bytů, z toho je ve dvou domech první etapy k prodeji určeno 118 bytů.  

  Vizualizace: Výhledy Chodovec (Central Group)

  K vašemu klidnému bydlení přispěje neprůjezdnost rezidenčního areálu, ale také to, že se nachází na pomezí Záběhlic a Chodovce v návaznosti na již nezastavitelnou oblast Trojmezí. Další výhodou jsou krásné výhledy díky terasovitému uspořádání, kdy je z mnoha bytů nádherný výhled přes údolí Botiče na Zahradní Město a dále na panorama Prahy. Lidé mohou vybírat z promyšlených a účelných dispozic od 1 + kk až po 4 + kk. Všechny byty mají sklep a mezi klienty velmi oblíbený venkovní prostor – balkony, prostorné terasy nebo praktické předzahrádky. Na co je ale třeba upozornit, to jsou zaváděcí ceny, v jejichž rámci se průměrná cena vnitřní bytové plochy pohybuje kolem 82 000 Kč/m2 bez DPH, což je výrazně pod celopražským průměrem. Kdo si pospíší, neprodělá.

  Vivus Kolbenova 
  Obdobně rozsáhlý několika etapový projekt v současné době rozvíjí ve Vysočanech developerská společnost VIVUS. Pokud vás láká typicky městské bydlení s výbornou dopravní dostupností a blízkostí zeleně, pak jste na správné adrese. Vivus Kolbenova se nachází v sousedství stanice metra trasy B Kolbenova a z domů je to doslova na skok i k parku okolo Rokytky. 

  Vizualizace: Vivus Kolbenova (VIVUS)

  První etapu tvoří celkem 255 bytů, které jsou v prodeji od konce června, staví se od července 2020. Jsou navrženy ve dvou osmipodlažních domech s posledním ustupujícím podlažím. V rámci projektu vzniknou mezi domy tiché a zelené parkové dvory. Byty jsou nabízeny ve velikostech od 1 + kk po 4 + kk s podlahovou plochou v rozmezí od 27 m2 do 115 m2. U bytů v prvním podlaží s orientací do zeleného dvora je počítáno s předzahrádkami. Součástí většiny bytů jsou balkóny a v posledním podlaží velkoryse řešené terasy.

  Byty U parku Na Vackově
  Do kategorie velkých projektů nesporně patří Byty U parku Na Vackově, nejnovější projekt developerské společnosti Metrostav Development. Tím parkem uvedeným v názvu je míněn Park Židovské pece, který na rezidenci plynule navazuje. Je ideálním místem pro procházku s dětmi, kondiční běh nebo piknik s přáteli.

  Vizualizace: Byty u Parku Na Vackově (Metrostav Development)

  Obytný areál tvoří 11 bytových domů, v nichž vznikne celkem 270 nových bytů a 2 ateliéry. Ačkoliv se jedná počtem bytů o rozsáhlý projekt, jsou jednotlivé bytové domy navrženy tak, aby příliš nevyčnívaly do výšky z původní zástavby a spíš daly vyniknout lodžiím, balkónům, terasám a zahradám. Maximální počet nadzemních pater je proto jen šest. To vše spolu se sousedstvím zmíněného parku vytváří příjemné prostředí, které patrně zaujme toho z vás, kdo hledá komorně laděné rodinné bydlení. 

  Naleznete zde útulné jednopokojové garsonky o velikosti 36 m2, mezonetové byty o dispozici 4 + kk a velikosti až 119 m2 nebo prostorný 5 + kk byt o velikosti přes 140 m2. Kromě dostatečného zázemí parkovacích míst v podzemních garážích se zde počítá pro některé z nich i s přípojkami pro elektromobily. 

  První byty, které se začaly prodávat ve 2. čtvrtletí tohoto roku, budou dokončeny v průběhu prvního čtvrtletí roku 2022, druhá část bytů bude dokončena v první polovině roku 2022.

  Arcus City
  Jestliže vás láká bydlet v Praze, ale tak trochu stranou, v místě s výtečnou dopravní dostupností a soběstačným zázemím vybavenosti, pak projekt Arcus City známého rakouského developera UBM Development Czechia může být pro vás tím pravým.

  Rozsahem výstavby se řadí do pomyslné špičky velkých projektů Bude mít celkem 3 fáze, v jejichž rámci vznikne dohromady 284 bytů a 26 rodinných domů. Stovka bytů první etapy se začala prodávat v červnu tohoto roku. Více než polovina bytových jednotek bude ve velmi žádané velikosti 2 + kk. Zbytek nabídky tvoří rodinné byty 3 + kk a 4 + kk s terasami nabízejícími výhled do okolní zeleně a údolí Dalejského potoka, což je jedna z velkých předností tohoto projektu navrženého v bezprostřední blízkosti této malebné přírody. 

  Vizualizace: Arcus City (UBM Development Czechia)

  Tou další je fakt, že ačkoliv se projekt nachází na zelené louce za okrajem Stodůlek a Řeporyjí, tedy jakoby na „periferii“ Prahy, poskytuje velmi dobré spojení s centrem. Už v první fázi výstavby vyroste přímo v centrální části Arcus City autobusová zastávka, která zkrátí desetiminutovou docházkovou vzdálenost ke stanici metra B Stodůlky na pouhou 1 minutu. Ani v první fázi nebude chybět určité zázemí obchodů a služeb, perfektní zázemí občanské vybavenosti zajistí sousední Stodůlky. 

  Barrandez-vous
  Mezi velké projekty patří rozsahem sice o něco menší, přesto však svým pojetím v různých směrech velmi přitažlivé projekty. Tak například developerská skupina Topestates zahájila na začátku září stavbu Barrandez-vous. Název projektu je parafrází francouzského slova rendez-vous a prozrazuje tak vlastní účel projektu, kterým je vytvořit v místě bydlení útulné místo pro setkávání rezidentů s venkovním posezením, běžeckou tratí a dalšími zónami pro odpočinek nebo dětské hry. 

  Vizualizace: Barrandez-vous (Topestates)

  Ve dvou nízkopodlažních bytových domech vznikne celkem 169 nadstandardních bytů všech velikostí, od 1 + kk až po 4 + kk. V přízemí se budou nacházet prostory pro obchody a služby, počítá se i s kavárnou. Byty v přízemí mají předzahrádky, které se opticky propojují s parkem ve vnitrobloku, byty v ustupujících podlažích mají kromě dřevěné terasy i vyčleněnou část zelené střechy. Další propojení s přírodou umožní rezidentům vycházky do nedalekého Chuchelského háje nebo přírodní rezervace Prokopské údolí.

  Alfa Rezidence
  A nakonec této části jeden z originálních projektů, který se v září objevil na trhu. Alfa Rezidence developerské skupiny Mint Investments je novým typem bydlení reagujícím mimo jiné na koronavirovou karanténu, která přinutila velkou část lidí pracovat z domu. Developer nabízí speciálně navržené byty s home office a ukazuje, že je možné tento prostor zakomponovat i do jednotek o dispozicích 1 + kk, 2 + kk a 3 + kk, a to bez nutnosti navyšování klientova rozpočtu pro pořízení bytu většího.

  Vizualizace: Alfa Rezidence (Mint Ivestments)

  Každý byt disponuje vlastní lodžií nebo předzahrádkou, sklepní kójí nebo například držáky na kola. Podzemní garáže nabídnou budoucím majitelům parkovací místa s možností nabíjení elektromobilů, v přízemí rezidence jsou pro všechny obyvatele k dispozici delivery boxy. Blocks, do kterých mohou kurýři doručit jejich balíček či e-objednávku kdykoliv 7 dní v týdnu 24 hodin denně.

  A co je ještě důležité, desetipatrový dům je vzdálený pouhou jednu minutu chůze od metra B Luka. Svým budoucím obyvatelům 76 bytů nabízí kromě kompletní zázemí zabydlené pražské čtvrti i přírodní krásy blízkého Prokopského a Dalejského údolí.

  Přehled dalších projektů z nabídky bydlení druhého pololetí tohoto roku přineseme ve II. části tohoto článku příští týden.   

  Titulní vizualizace: Smíchov City (Sekyra Group)
  SDÍLET
  Další podobné články