Nová technická norma byty dále zdraží a omezí jejich dostupnost, upozorňuje Asociace developerů

 • Nová technická norma byty dále zdraží a omezí jejich dostupnost, upozorňuje Asociace developerů
  Evropský výbor pro normalizaci v nedávné době vydal nový standard, který se týká denního osvětlení budov pro rezidenční, retailové a kancelářské prostory. Zatímco ale podle analýzy Asociace developerů, kterou realizovala renomovaná poradenská společnost PricewaterhouseCoopers Legal, je tato norma v Německu či Rakousku pouze doporučující, pro ČR je plně závazná To značně zkomplikuje především vnitřní zástavbu měst a obcí v České republice. Norma tak fakticky odporuje strategiím vnitřní zástavby, kterou si osvojila většina českých měst. Asociace developerů se ptá: proč je v Německu či Rakousku norma jen jako doporučení, zatímco u nás je závaznou?

  Standard byl schválen Evropským výborem pro normalizaci dne 12. prosince 2018. S platností od 1. června 2019 byl vyhlášen jako česká technická norma prostřednictvím odkazu ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby (§ 11 a 13) a tak se stal pro Českou republiku obecně závazným. S platností k 1. srpnu 2019 byl pak Standard zaveden překladem, což se promítlo též do příslušných českých technických norem.

  „Stejně jako Česká republika jsou Polsko, Rakousko i Německo uvedeny v seznamu zemí povinných Standard implementovat. V Polsku ani (na celonárodní úrovni) v Rakousku či Německu není však Standard obecně závazný́,“ upozorňuje ředitel Asociace developerů, Ing. Tomáš Kadeřábek. Jak doplňuje, toto slepé a absolutní přejímání povede k dalšímu omezení dostupnosti bydlení a také ke zdražení nových bytů. „Je to přitom v přímém rozporu se strategiemi, které v posledních letech v České republice vznikaly, a které definovaly jako zásadní vnitřní rozvoj města, včetně výstavby. Tento nový standard vnitřní zástavbu zásadně omezí, a dále prodraží,“ vysvětluje Kadeřábek. 

  Nejedná se přitom v rámci norem o nový parametr. Naopak. Již dříve zde existovala jasně definovaná povinnost, která byla například v Praze upravována dále Pražskými stavebními předpisy, které jsou staré jen několik let. 

  Asociace developerů proto volá po změně závaznosti nového evropského standardu, tedy aby podobně jako v Německu či Rakousku byl pouze doporučující. Závazný standard nelze přejímat plošně pro celou Evropskou unii, musí vycházet z místních parametrů a zohledňovat další faktory, doplňuje Asociace developerů.
   
  SDÍLET
  Další podobné články