Hlavní architektkou Westpointu, největší nové rezidenční čtvrti v Praze 6, je Eva Jiřičná

 • Hlavní architektkou Westpointu, největší nové rezidenční čtvrti v Praze 6, je Eva Jiřičná
  V Praze 6, na pomezí Liboce a Ruzyně, vlastní Central Group již řadu let velký skladový areál Westpoint o velikosti 155 000 metrů čtverečních. Toto průmyslové místo s intenzívní kamionovou dopravou plánuje přeměnit na největší novou rezidenční čtvrť v Praze 6 s unikátním pojetím i architekturou. Tato lokalita nyní prochází procesem změny územního plánu z výrobní funkce na funkci smíšenou. Projekt má podporu jak Městské části Praha 6, tak i Institutu plánování a rozvoje (IPR) a pražského magistrátu.

  Architekti Eva Jiřičná a Petr Vágner se svým studiem AI DESIGN už pro největšího českého rezidenčního stavitele Central Group navrhli unikátní projekt rozvlněných věží v Praze 3. Jejich spolupráce se osvědčila, a proto se nyní s investorem dohodli, že se Jiřičná stane hlavní architektkou největší nové rezidenční čtvrti Westpoint v Praze 6. Celkem zde navrhne osm bytových domů, a to včetně unikátní vstupní stavby s vertikálním parkem. Kromě architektky Jiřičné vybral investor ve velkém architektonickém workshopu pro návrhy domů v 1. sektoru této čtvrti dalších šest předních architektonických ateliérů. Autorem urbanistické koncepce celé čtvrti a velké spádové základní školy s velkým sportovištěm je renomovaný ateliér architekta Jakuba Ciglera.

  Unikátní koncept celé čtvrti od předních architektů

  Pro návrh urbanistické koncepce celé čtvrti, návrh velké spádové základní školy s velkým sportovištěm a návrh veřejného prostoru a zeleně v lokalitě vybral investor renomovaný ateliér architekta Jakuba Ciglera. Urbanistická koncepce stojí na polouzavřených městských blocích respektujících pražskou tradici a zároveň na rozdělení těchto městských bloků na mnoho stavebních segmentů bytových domů, které budou navrhovat různí architekti. Tím se vytvoří charakter přirozeně rostlé a rozmanité městské čtvrti.

  Pro návrhy jednotlivých bytových domů v lokalitě uspořádal Central Group v minulých měsících velký architektonický workshop, v jehož rámci vybral ke spolupráci v 1. sektoru nové čtvrti kromě ateliéru AI DESIGN (architektka Eva Jiřičná a architekt Petr Vágner) dalších šest předních architektonických ateliérů. Těmi jsou Bogle Architects, Schindler&Seko Architekti, Ian Bryan Architects, Pavel Hnilička Architects+Planners, DAM a PS Architekti. Některé stavby v lokalitě budou navrhovat i architekti Central Group, kteří se svými návrhy uspěli v proběhlém architektonickém workshopu.

  Jedinečný projekt ateliéru AI DESIGN počítá s integrovanou zelení na terasách
  Zdroj: AI DESIGN


  Vznikne jedinečná městská čtvrť evropského formátu

  Celkem v 1. sektoru nové čtvrti vznikne zhruba 750 bytů ve 20 segmentech bytových domů, které budou navrhovat různé architektonické ateliéry. „Tím vznikne skutečně unikátní architektonický koncept největší nové rezidenční čtvrti v Praze 6. Naším záměrem je vytvořit skutečně živoucí a zelenou rezidenční čtvrť evropského formátu, která má ambici stát se inspirací pro vznik budoucích nových čtvrtí u nás i v zahraničí,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

  V parterech bytových domů v hlavních komunikačních zónách vznikne mnoho drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren. V lokalitě vyroste i nové náměstí plné zeleně, kterému bude dominovat nová velká základní škola se sportovištěm a řadou kulturních a společenských funkcí pro široké okolí. Součástí nové čtvrti bude i velké množství zeleně, což přinese výrazné odlehčení celého území oproti stávajícímu průmyslovému využití s intenzívní kamionovou dopravou.


  Eva Jiřičná a Petr Vágner navrhnou unikátní vstupní stavbu s vertikálním parkem i sousedící veřejný park s posezením a fontánou
  Vizualizace: AI DESIGN


  Příspěvky a investice Central Group pro Prahu 6

  S městskou částí se Central Group domluvil na řadě příspěvků a investic do veřejných staveb, které budou sloužit nejen nové čtvrti, ale i stávajícím obyvatelům Prahy 6. Na své náklady zde pro městskou část postaví a následně zdarma převede do jejího vlastnictví čtyři mateřské školy za zhruba 135 milionů korun.

  Dále jí zdarma poskytne velký pozemek pro výstavbu základní školy pro 680 žáků s velkým sportovištěm, a to včetně návrhu, projektu a vyřízení stavebního povolení. Investor také vyčlení pozemky pro rozšíření ulice Vlastina, vedení tramvajové trati a výstavbu železniční rychlodráhy a vytvoří velký veřejný prostor s centrálním náměstím a zelení.

  Osm staveb ateliéru AI DESIGN v lokalitě

  Architektka Eva Jiřičná s kolegou Petrem Vágnerem z AI DESIGN navrhnou v lokalitě z vybraných architektonických ateliérů největší počet nových staveb. Celkem to bude osm domů, z nichž tři vzniknou nyní v 1. sektoru lokality a pět pak postupně v navazujících sektorech. Unikátní stavby ateliéru AI DESIGN budou zastoupeny ve všech městských blocích a ve všech hlavních vstupních zónách do lokality.

  Jedinečný projekt ateliéru AI DESIGN počítá s integrovanou zelení na terasách
  Zdroj: AI DESIGN


  V rámci prvního sektoru výstavby nové čtvrti vytvoří ateliér Evy Jiřičné a Petra Vágnera i zcela unikátní rezidenční stavbu v severním vstupu do lokality od ulice Vlastina. Vznikne v ní 52 bytů, živý parter s restaurací, kavárnou a recepcí pro celou městskou čtvrť. Součástí této ECO-SMART stavby bude unikátní vertikální park s integrovanou zelení na terasách s automatickým zavlažováním a fotovoltaickými panely pro efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a snížení energetické náročnosti projektu, ve kterém budou využity nejnovější materiály a technologie.

  Spolu s touto stavbou bude architektka Jiřičná navrhovat i sousedící veřejný park s posezením a fontánou. Projekt počítá také s úspornými SMART lampami reagujícími na aktuální světelné podmínky i pohyb, veřejnými nabíječkami pro elektromobily, vyhrazeným stanovištěm pro car&bike sharing a dalšími ekologickými a SMART prvky.

   

   
  SDÍLET
  Další podobné články