Jak ovlivní zdražení hypoték od dubna bytový trh?

  • Jak ovlivní zdražení hypoték od dubna bytový trh?
    Poslední zvýšení základní úrokové sazby České národní banky o dalších 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta nepochybně silně poznamená bytový trh. I přes stoupající trend dražších hypotečních úvěrů to ještě loni nevypadalo, že by to mělo výrazně ovlivnit hlad po novém bydlení. Všechno má ale své hranice, které by úroková sazba, mimochodem nejvyšší za posledních dvacet let, mohla překročit. Do konce března lze ještě využít stávajících podmínek, co ale pak?

    Je nesporné, že dostupnost vlastnického bydlení se pro mnohé vrstvy obyvatel výrazně sníží. RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL a. s., ovšem upozorňuje ještě na další omezení přístupu k hypotéce, když říká: „Od dubna letošního roku mají opět platit přísnější kritéria pro posuzování žadatelů o hypotéku, které ČNB na jaře 2020 kvůli nastupující koronavirové krizi dočasně zrušila. Zájemci o hypotéku nově budou potřebovat vyšší příjmy a menší dluhy. Mnoho lidí, kteří by dříve hypotéku bez problémů získali, bude mít smůlu a zpřísněné podmínky nesplní. Místo vlastního bydlení tak budou muset na prořídlém trhu hledat nájem.“

    Podle Evžena Korce má zvýšení úrokové sazby ještě další aspekt, když dodává: „Špatná zpráva je to pro všechny, kteří hypotéku už splácí. Růst úrokových sazeb se jich dotkne nejpozději při konci fixačního období, po něm se musí připravit na výrazně horší podmínky. Pokud například uzavřeli smlouvu s bankou před dvěma lety, kdy se hypoteční úvěry pohybovaly pod dvouprocentní hranicí, musí se pomalu začít připravovat na výrazné zdražení, klidně i více než o polovinu. To může představovat zásah do rodinného rozpočtu v řádu tisíců korun měsíčně. Což společně s výrazným růstem cen energií velmi zvýší náklady na bydlení.“

    Podle mínění Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group, a. s., dnes „více než 50 % klientů Central Group při koupi bytu čerpá hypotéku. V horizontu nejbližších měsíců počet úvěrových klientů klesne zhruba o 1/3.“ U většiny developerů je stav obdobný.

    Čerstvá čísla potvrzují, že hypoteční trh již začíná. Banky již totiž v lednu poskytly o 30 procent méně hypoték než v loňském prosinci, celkem 7045 úvěrů v hodnotě 22,89 miliardy korun.

    Byty se ovšem prodávají a budou prodávat dobře, protože podle Michaely Tomáškové „byty jsou velmi žádaná komodita. O to více v době, kdy inflace míří k 10 % a lidé vidí, že jim sahá na úspory. Těch je mezi Čechy nejvíce v historii – rekordních 731 miliard. Obava, aby jim inflace úspory zcela „nesežrala“, je vede k tomu, že investují. A kam investovat jinam než do koupi nemovitostí?

    A dále vysvětluje: „Současný vývoj ekonomiky aktivuje lidi, kteří mají úspory. Vezmou své velmi nízce úročené peníze z banky a investují je do koupi bytu, byť mají vyřešené svoje vlastní bydlení. Takový byt pak v naprosté většině případů vstupuje na nájemní trh. Vlastní hodnota bytu možná meziročně nevzroste už o 20 až 25 %, jak jsme viděli v minulých letech. Ale minimálně o 5 až 10 % naroste. K tomu se připočte možnost pronájmu. Dříve se dalo na pronájmu získat 5 % ročně. To už dnes neplatí, ale 2 až 3 % ročně se na tom získat dají.“

    Ať tak či onak, trend směřuje k investičnímu a nájemnímu bydlení.


     
    SDÍLET
    Další podobné články