Krize kolem koronaviru stavebnictví výrazně poznamená, i když se mu podle čísel ČSÚ zatím daří

 • Krize kolem koronaviru stavebnictví výrazně poznamená, i když se mu podle čísel ČSÚ zatím daří
  České stavebnictví v únoru dále rostlo, stavební produkce podle aktuálních dat českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Výrazný nárůst zaznamenalo hlavně inženýrské stavitelství, které v porovnání s loňským rokem posílilo o 21,9 procenta, zatímco pozemní stavitelství přidalo 2,1 procenta. Velmi se dařilo také bytové výstavbě, firmy v celém Česku v únoru začaly stavět celkem 3228 bytů, což představuje meziroční nárůst o 26,8 procenta, cituje fakta ČSÚ v úvodu svého komentáře RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

  A dále pokračuje: Nejvíce nových bytů se po delší době začalo stavět v Praze, celkem 471. Na druhé místo klesl Středočeský kraj se 445 nově v únoru zahájenými byty. Letošní bytové výstavbě však střední Čechy i nadále vévodí, protože v nich firmy začaly stavět už celkem 988 nových bytů, zatímco v hlavním městě 823. Třetí pozici drží se 657 zahájenými byty Jihomoravský kraj. Méně než sto bytů se začalo stavět pouze v Karlovarském kraji (76 zahájených bytů).

  Zatímco v Praze vede výstavba bytových domů (z 823 zahájených bytů jich 755 připadalo právě na bytové domy). Naopak ve Středočeském kraji, podobně jako v ostatních krajích, dominuje výstavba rodinných domů. Celkem se v nich zde letos začalo stavět už 899 nových bytů.

  Otázkou však je, co se slibně rozjetým stavebnictvím udělá současná krize kolem koronavirové pandemie. Některé velké stavební firmy už oznámily přerušení činnosti. Potýkají se s výrazným nedostatkem pracovníků. České stavebnictví je totiž už mnoho let závislé na zahraničních pracovnících, převážně z Ukrajiny. Ti vykonávají nejen pomocné dělnické práce, ale také mnoho vysoce kvalifikovaných profesí. Bez těchto zahraničních zaměstnanců by se v Česku nepostavila žádná větší stavba.

  Návrat těchto klíčových pracovníků domů za svou rodinou a dlouhodobý zákaz cestování do zahraničí by proto byl pro české stavebnictví katastrofální. Hrozil by ještě výraznější propad, než po zatím poslední ekonomické krizi. První zhoršená čísla uvidíme už za měsíc, kdy ČSÚ zveřejní stavební data za březen. Teprve produkce v dalších měsících nám pak ukáže, jak černý letošní rok pro české stavební firmy a investory to bude, uzavírá svůj komentář Evžen Korec.
   
  SDÍLET
  Další podobné články