Nových bytů se v Praze prodalo nejméně za pět let, ani nabídka se příliš nelepší

 • Nových bytů se v Praze prodalo nejméně za pět let, ani nabídka se příliš nelepší
  Trh s novými byty v Praze zůstává v krizi, letos se prodalo nejméně bytů za posledních pět let. Majitele od začátku roku našlo jen 2318 bytů, což je o 134 méně než loni. V porovnání s předloňským rokem došlo k poklesu o 709 bytů a při srovnání s prvním pololetím roku 2016 evidujeme pokles dokonce o 1297 bytů. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti EKOSPOL, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 13 let.

   Druhé letošní čtvrtletí bylo o něco lepší, než první, jarní prodeje však vzrostly jen o 78 bytů. „Zásadní ránu celému rezidenčnímu trhu daly opakované restrikce České národní banky (ČNB), které výrazným způsobem omezily dostupnost hypoték. De facto od vlastního bydlení v hlavním městě odstřihly celou střední třídu, na hypotéku podle odhadů bank nově nedosáhne až pětina zájemců. Přitom až polovina klientů kupujících nový byt ho financovala pomocí hypotéky. Je jasné, že se tyto nesmyslné zásahy centrálních bankéřů do prodejů nových bytů musely nutně promítnout,“ komentuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

  Obrácení trendu by mohly přinést až nové cenově dostupné projekty, které by se dostaly na trh. „Současná průměrná cena přesahující sto tisíc korun za metr čtvereční je pro mnoho rodin neúměrná. Myslím, že si to uvědomuje i stále více developerů a je jen otázkou času, kdy se na trhu opět objeví cenově dostupné byty. Že o ně mají klienti opravdu velký zájem, dokládá například náš aktuální projekt Ekorezidence Hodkovičky, kde cena zůstává výrazně pod celopražským průměrem. Zájem o něj předčil i naše optimistická očekávání,“ doplňuje Korec.


  Nabídka nových bytů se příliš nemění


   Změna nenastala ani v cenících developerů, které zůstávají prořídlé. Zájemci o byt si mohou stále vybírat jen z 3285 dostupných bytů. „Nabídka by měla být minimálně dvojnásobná, aby si mohl vybrat opravdu každý. Bohužel toho se hned tak nedočkáme,“ tvrdí Korec.

  Dlouhodobě zablokovaná bytová výstavba se totiž hned tak nerozběhne. „Kvůli zastaralému územnímu plánu máme nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu. Navíc povolování většího rezidenčního projektu zabere i pět a více let. Pokud se povolování nových staveb neurychlí a nepřipraví se nové rozvojové plochy pro tisíce bytů, tak se ze současné krize rezidenční trh nevzpamatuje,“ varuje Korec.
   
  SDÍLET
  Další podobné články