Podle CBRE přichází do ČR postupně trend nájemního bydlení

 • Podle CBRE přichází do ČR postupně trend nájemního bydlení
  Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, nadále eviduje silný zájem ze strany investorů o komerční reality. Chuť investovat se odráží v poptávce, která převyšuje aktuální nabídku, a to zejména v důsledku omezeného množství kvalitních produktů na trhu. Zároveň se mění preference investorů ve smyslu, jaké typy nemovitostí aktuálně upřednostňují, a jak důležitá se pro ně stává otázka udržitelnosti a stabilizace příjmů, kdy ještě přísněji hodnotí byznys nájemníka.

  Na trhu je proto možné již delší dobu pozorovat, že do České republiky postupně ze západní Evropy přichází trend, kdy se investoři zajímají o nájemní bydlení neboli tzv. „multi-family“ projekty. Zatím největší investiční transakce letošního roku se týká právě koupě rezidenčního nájemního portfolia Residomo v hodnotě 1,3 mld. eur švédskou společností Heimstaden Bostad. Experti CBRE v současné koronavirové době vnímají ještě silnější preferenci od domácích i zahraničních investorů primárně o tento sektor. Očekávají, že se v nejbližších letech „multi-family“ stane významným investičním hybatelem. 

  V prvních třech čtvrtletích roku 2020 jednoznačně dominoval rezidenční sektor s podílem 62 % z celkového objemu investic. Na druhém a třetím místě pak stojí sektory maloobchodu (14 %) a kanceláří (12 %). Investice do industriálních a logistických nemovitostí činily cca 9 % celkového objemu, což je spjato především s limitovanou nabídkou průmyslových projektů na trhu. Evidujeme silný zájem především o multi-family projekty, kvalitní kancelářské budovy, průmyslové a logistické areály, ale i retail parky,“ komentuje Katarína Brydone, vedoucí oddělení investic poradenské společnosti CBRE. 

  Podotkněme, že na trend rozvoje nájemního bydlení jsme již upozorňovali na počátku roku, kdy jsme se ptali, zda nastává éra nájemního bydlení. Vývoj potvrzuje, že ano. V září vznikla v ČR Asociace nájemního bydlení. Má osm členů, kteří vlastní v česku na 56 000 nájemních bytů. Jejími členy jsou Heimstaden Czech, CPI Byty, Czech Home Capital, Správa investic a nemovitostí, Luka Residential, CIB Group, FINEP Holding a fyzická osoba Tomáš Kašpar. V čele nové asociace stojí Vítězslav Vala, který je podepsán pod prvním českým úspěšným projektem nájemního bydlení Luka Living.

   
  SDÍLET
  Další podobné články