Rezidence Sakura mezi čtyřmi nejlepšími stavbami světa

 • Rezidence Sakura mezi čtyřmi nejlepšími stavbami světa
  Rezidence pojmenovaná po vzoru japonských třešňových stromů uspěla na mezinárodním poli. Unikátní projekt Sakura ze skupiny Top Estates Holding obhájil nominaci z loňského roku, kdy se v prestižní celosvětové architektonické soutěži World Architecture News Awards (WAN Awards) v kategorii Future Project – Residential dostal mezi čtyři nejlepší stavby světa. Architektonický koncept využívá principu visutých zahrad, díky kterým je celá stavba obalena bujnou vegetací.

  Sakura patří mezi nejúspěšnější projekty skupiny Top Estates Holding. V roce 2018 bodovala v globální soutěži, a sice World Architecture Festival, kde figurovala v rámci kategorie budoucích projektů mezi 16 nejlepšími stavbami světa. Letos uspěla na mezinárodním klání WAN Awards a dostala se mezi čtyři nejlepší stavby světa. Slavnostní vyhlášení této soutěže probíhalo prostřednictvím digitálně přenášeného ceremoniálu.  „Je to pro nás obrovský úspěch. Jsme rádi, že se naše základní myšlenka, kterou jsme zadávali v roce 2016 architektům, zhmotnila do tohoto unikátního projektu. Chtěli jsme, aby lidé v bytech měli nejen pocit života v rodinném domě se zahradou, ale aby jej skutečně nefalšovaně žili,“ říká Petr Teplý, spoluzakladatel společnosti Topestates.

  Architektem projektu Sakura je mezinárodní architektonické studio Jestico + Whiles, systém závlahy a skladbu zeleně připravili zahradní architekti z atelieru Flera, developerskou část zastřešila společnost T.E. Development Group (následně rozdělená na Topestates a Realism).

  „Celou rezidenci jsme podél obvodových stěn stavby v délce 1,3 kilometru osázeli květníky se 32 000 kusy nejrůznějších druhů rostlin principem visutých zahrad. Mezi nimi najdeme i asijské třešně, podle nichž Sakura nese své jméno. Každý z balkonů či teras v domě tak zastupuje roli soukromé zahrady s výhledem na Prahu,“ vysvětluje Dušan Dvořák, spolumajitel Topestates.  Projekt je mimořádný nejenom svým zpracováním, ale i místem, na kterém byl postaven. Osobitá rezidence s 67 bytovými jednotkami včetně tří exkluzivních penthousů a tří patrových duplexů stojí v pražských Košířích na místě brownfieldu, vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu.  Skupina Topestates v nedávné době představila další unikátní projekt spojující bydlení a přírodu: Barrandez-vous. Ten vyroste na východním okraji pražského Barrandova mezi ulicemi Kurandové, Kabátové a Borského. Jedná se o dvě budovy s celkem 169 nadstandardními byty, samozřejmostí jsou podzemní garáže. Každý z bytů nabídne prostor pro venkovní relaxaci, a to formou předzahrádek, teras, či balkonů. Další investice plánuje skupina Topestates v Brně a Bratislavě.
   
  SDÍLET
  Další podobné články