Skvělý výsledek, ale žádná nadějná změna

 • Skvělý výsledek, ale žádná nadějná změna
  Zelenou k zahájení stavby dostalo podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu 2348 bytů. To je mimochodem na byt stejně jako v loňském roce a jde o nejlepší výsledek v prvním pololetí za posledních pět let. Na první pohled se tedy jedná o skvělou zprávu, píše ve svém komentáři k těmto datům Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP, a. s.

  A dále pokračuje: To ale neplatí ve srovnání s reálnými potřebami hlavního města. Stačí se podívat na aktuální poptávku po bydlení v Praze. Jen za první pololetí letošního roku se prodalo 4750 bytů, tedy asi dvojnásobek toho, co se může začít stavět. Nedostatečný je ale počet povolených bytů i v dlouhodobějším srovnání. Za posledních 5 let dostalo stavební povolení 17 382 bytů, nové kupce si jich ale za tu dobu našlo 29 950. Skutečná poptávka po novém bydlení je ale ještě vyšší. Počet obyvatel metropole rostl v posledních letech tempem okolo 14 tisíc ročně, další minimálně desítky tisíc lidí pak denně dojíždí do Prahy za prací a ideálně by se proto do místa výkonu své práce chtěli přistěhovat. Podle odborných odhadů by hlavní město potřebovalo ročně povolit a postavit minimálně 10 tisíc bytů. Reálně se jich ale povoluje jen asi třetina. Nedostatek nových bytů je tak hlavní příčinou rychlého zdražování nemovitostí.

  Světlem na konci tunelu by mohl být nový stavební zákon. Ten ale nabyde účinnosti až v polovině roku 2023 a minimálně ještě několik let poté potrvá, než se jeho důsledky projeví v praxi. Do té doby se bohužel budeme muset smířit s tím, že se naše země bude pohybovat na špici žebříčků v nedostupnosti bydlení, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.
   
  SDÍLET
  Další podobné články