Snížení hranice odpočtu úroků u hypoték se většiny zájemců o vlastní bydlení nedotkne

  • Snížení hranice odpočtu úroků u hypoték se většiny zájemců o vlastní bydlení nedotkne
    Poslanecká sněmovna dnes podle očekávání schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Vedle toho ale měli poslanci na stole i vládní návrh na zrušení odpočtu úroků z hypotečních úvěrů. To by znamenalo výrazné znevýhodnění novostaveb, protože u těch se daň z nabytí nemovitosti neplatí ani dnes a nově by tak zájemci přišli o významné daňové úlevy. Dobrou zprávou pro všechny zájemce o vlastní bydlení proto je, že poslanci přijali pozměňovací návrh umožňující zachovat odpočet úroků u hypoték pro většinu zájemců v plné výši, píše k přijetí návrhu Michaela Tomášková výkonná ředitelka CENTRAL GROUP, a. s.

    A dále uvádí ve svém komentáři: Přestože dojde ke snížení úhrnné částky úroků, ze kterých lze uplatnit daňové odpočty, z nynějších 300 na 150 tisíc korun za rok, pro drtivou většinu zájemců budou výhody zachovány v plné výši. Snížení maximální hranice, kterou si lze za rok odečíst od základu daně se totiž konkrétně nijak nedotkne žadatelů, kteří si pořizují byt s hypotékou do 6,57 milionu korun (LTV 90, splatnost 30 let, 2,30 % p. a.). U těch zůstanou odpočty ve stejné výši jako nyní, protože roční úroky nedosahují 150 tisíc korun. Například u klientů Central Group je průměrná hypotéka 4,66 milionu korun. Při této výši úvěru se tak do limitu pohodlně vejdou.

    Schválený pozměňovací návrh vnímáme jako rozumný kompromis, protože odpočty neruší, ale jen snižuje maximální částku úroků, ze kterých lze uplatnit odpočet. Pokud by byl totiž přijat původní vládní návrh, lidé by zaplatili u 30leté hypotéky o zhruba 15 měsíčních splátek navíc, respektive by přišli o úsporu v této výši. Takto pro většinu zájemců o vlastní bydlení na hypotéku zůstanou podmínky v podstatě zachovány a nedojde tak k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení, uzavírá své zamyšlení Michaela Tomášková.
     
    SDÍLET
    Další podobné články