Úroky hypoték prudce klesly a budou ještě klesat

 • Úroky hypoték prudce klesly a budou ještě klesat
  Průměrná úroková sazba u hypoték podle aktuálních dat Fincentrum Hypoindex prudce klesla, a to na 2,47 %. Odhadujeme, že do konce roku bude průměrná sazba ještě klesat, ale snížení v příštích měsících nebude tak zásadní, předpovídá pro průběh dalšího vývoje na hypotečním trhu Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

  A dále ve svém komentáři uvádí: Zájem o hypotéky meziročně klesá. Strach z avizovaného zpřísnění poskytování hypoték Českou národní bankou loni v září přilákal do bank nejvíce klientů za tři kvartály roku 2018. ČNB však loni svými opatřeními zmrazila hypoteční trh, který se i přes levné hypotéky rok od zavedení omezení stále nedaří pořádně nastartovat.

  Menší zájem o hypotéky je patrný i z našich dat. Loni v září financovalo koupi bytu hypotečním úvěrem 45 % klientů Central Group, kdež to letos ve stejném měsíci jich bylo jen 33 %.

  Jedním z řešení, jak zvýšit dostupnost bydlení a tím i rozjet zájem o hypotéky, je rekodifikace stavebního zákona a urychlení povolovacích procesů. Taková opatření by mohla na trh dostat větší počet bytů, kterých je především v Praze stále nedostatek.

  Trhu by také pomohlo jakékoli snížení daňové zátěže spojené s byty, tedy například upravení DPH z 15 na 10 procent. Jen to by kupujícím ušetřilo u průměrného bytu v Praze kolem 300 tisíc korun, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.
   
  SDÍLET
  Další podobné články