V originálním projektu inovativního bydlení Modřanský cukrovar se začaly prodávat byty

 • V originálním projektu inovativního bydlení Modřanský cukrovar se začaly prodávat byty
  Prodejem prvních 60 bytů se minulý týden rozběhla realizace ambiciózního projektu nové rezidenční čtvrti, která pod názvem Modřanský cukrovar vznikne nedaleko soutoku Vltavy a Berounky a je určena hlavně rodinám s dětmi. Téměř každý ze zhruba osmi stovek bytů nabídne svým obyvatelům výhled na řeku. Projekt developerské společnosti Skanska vyroste v sedmi etapách, přičemž výstavba té první se rozjede na jaře 2022. Modřanský cukrovar aspiruje na vysoký stupeň certifikace BREEAM.

  Unikátnost koncepce s prvky tzv. modrozelené infrastruktury (voda-zeleň) spočívá ve využití moderních technologií, které dosud Skanska zaváděla v testovacím režimu pouze v jednotlivých bytových domech s desítkami bytů, zatímco zde se poprvé objevují v projektu o několika etapách se stovkami bytů. Pro developera jde o vlajkovou loď projektu evropské úrovně, který může sloužit jako inspirace pro jeho činnost v dalších zemích.  Originální záměr tohoto typu bytové výstavby je zaměřen na udržitelnost, inovace a dobré sousedské vztahy. Některé z použitých technologií zažijí českou premiéru. Čtvrť nazvaná Modřanský cukrovar bude plná zeleně, s bohatým prostorem pro komunitní setkávání a život bez automobilů. 

  „Myšlenka udržitelnosti se nese celým areálem – od jeho umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky hospodárný provoz. Byty budou napojeny na zdroje zelené energie, dvoje rozvody vody umožní volit mezi pitnou a recyklovanou vodou, využijeme sluneční energii a ani kapku dešťové vody nenecháme odtéct do kanalizace,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality. 

  Voda v mnoha podobách

  Architektonický návrh pochází z dílny studia Chybik+Krištof. Pro architekty bylo hospodaření s vodou důležitým aspektem návrhu, jak uvádí architekt Ondřej Chybík, když říká: „Chceme minimalizovat odtok srážek a tuto vodu efektivně využívat. V každém objektu jsme navrhli zelené střechy, které zpomalí odtok dešťové vody, i akumulační nádrže, z nichž se voda bude využívat pro zálivku zeleně ve vnitroblocích. Využije se zde i voda ze zpevněných povrchů, případně se vsákne díky zeleným průlehům. Ty se stanou funkčním a zároveň estetickým prvkem veřejného prostoru.“   Úspora vody jde ale v Modřanském cukrovaru ještě dál. „Navrhli jsme zde také systém využívání šedé vody. Ve všech bytových domech bude voda z koupelen shromažďována do nádrží a po přečištění znovu používána jako užitková voda. Obyvatelé budou tento systém moct sledovat pomocí aplikace,“ vysvětluje architekt Michal Krištof.  Díky pokrokovým technologiím projekt během svého provozu uspoří téměř polovinu pitné vody, konstrukce budov bude ze zhruba dvaceti procent tvořit recyklovaný beton a vysazené stromy uspoří během svého životního cyklu asi tisíc tun CO2. „Veškeré využití nových technologií je pečlivě propočítáno a podloženo čísly. Jde o doložitelná fakta. Cílem Skanska je zredukovat svou uhlíkovou stopu do roku 2045 na nulu a Modřanský cukrovar je prvním krokem tak velkého rozsahu, který nás k tomuto cíli přivede,“ připomíná Petr Michálek.

  Veřejný prostor pro všechny, sousedské vztahy pro rezidenty 

  „Čtvrť vznikla za širokého zapojení veřejnosti, jejímž přáním jsme pečlivě naslouchali. Díky hlasům starousedlíků vyrostou nové budovy pouze do výše současné zástavby a vznikne velkorysý veřejný prostor. I v tomto směru je Modřanský cukrovar unikátní a průkopnický, a to nejen v českém kontextu,“ dodává manažer projektu Petr Dušta.  „V návrhu Modřanského cukrovaru počítáme s novým centrálním náměstím, které bude sloužit budoucím obyvatelům i lidem ze spádové oblasti Čechovy čtvrti. Navrhujeme zde také multifunkční krytý veřejný prostor, který odkazuje na historickou výrobní halu původního cukrovaru a který bude sloužit pro pořádání společenských akcí. Náš návrh zahrnuje také zklidněné ulice, lineární park k rekreaci nebo revitalizaci části nábřeží Vltavy,“ vyjmenovává vedoucí projektu Ondřej Mundl ze studia Chybik+Kristof.

  Kromě příjezdových cest je celá čtvrť koncipována jako pěší zóna. Z hlavní komunikace budou vozidla sjíždět přímo do podzemních garáží. Třicet procent parkovacích míst přitom bude mít přípravu pro nabíječku elektromobilů. Dalších šest sdílených dobíjecích stanic bude veřejně dostupných.  Jde jednak o bezpečnost, zároveň také o podporu komunitního života. Chceme, aby lidé znali své sousedy a měli se kde potkávat. Kromě prostorného náměstí s kavárnami a obchody jsme připravili také komunitní plochy na střechách přístupné pouze pro obyvatele domu. Ve vnitrobloku pak budou bohatě osázené polosoukromé zahrady. Dobré sousedské vztahy přispívají k pocitu domova a zvyšují kulturu bydlení,“ uvádí jako jednu z velkých předností nového bydlení v Modřanském cukrovaru Petr Dušta.  
   
  SDÍLET
  Další podobné články