Výhody předzahrádek v době pandemie přispěly k jejich oblibě, zájem o ně roste

 • Výhody předzahrádek v době pandemie přispěly k jejich oblibě, zájem o ně roste
  Největší český rezidenční stavitel Central Group za posledních deset let prodal 977 bytů s předzahrádkami. Průměrná velikost předzahrádek nebo zatravněných teras byla 65,3 m2, tedy zhruba jako průměrná velikost nových bytů na trhu. Cena za metr čtvereční zelené plochy je ve srovnání s cenou u plochy bytu zhruba desetinová. O menší byty 1 + kk či 2 + kk mají zájem především senioři nebo mladé páry. U větších bytů jde nejčastěji o rodiny s dětmi nebo klienty s domácími mazlíčky.

  „Byty s předzahrádkami jsou atraktivní dlouhodobě. Nyní jejich obliba ale ještě roste, protože si lidé začali více uvědomovat, jaké plusy jim takové bydlení přináší,“ uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

  Výhody předzahrádek nebo zatravněných teras se v Praze projevily i v době pandemie, kdy lidé během izolace bez možnosti odjet z města mohli trávit čas venku. Lidé obecně u takových bytů oceňují možnost využít venkovní prostory k relaxaci, zábavě dětí, ale i pro grilování nebo pěstování bylinek a jiných rostlin, na což v bytech s balkony či terasami nebývá dostatek prostoru.

  Menší přízemní byty s předzahrádkami nejčastěji kupují mladí lidé nebo senioři s pejsky. Zájem mají ale i starší páry, které například prodaly větší byt či dům se zahradou, na kterou už nestačily. Větší byty s předzahrádkou zase preferují rodiny s dětmi.  Předzahrádka velká jako byt

  Průměrná velikost předzahrádek nebo zatravněných teras je u projektů Central Group 65,3 m2, rozlohou tedy jako velikost průměrného nového bytu v Praze. „Největší předzahrádku nabízíme v lokalitě Park Zličín, kde dosahuje skoro 300 metrů čtverečních,“ uvedla Tomášková. Největší venkovní prostory jsou u rodinných bytů 3 + kk nebo 4 + kk.

  Příznivé jsou u nových bytů s předzahrádkami i ceny, které jsou většinou srovnatelné jako u bytů ve vyšších patrech s terasami. U projektů Central Group začínají na 3,74 milionech Kč s DPH. „Lidé tak získají výhody spojení bytu s venkovním prostorem a nestojí je to o moc více než byty s výhledem,“ podotýká Tomášková. Průměrná cena za metr čtvereční zelené plochy je v projektech Central Group 11 160 Kč bez DPH, což je zhruba desetina ceny za metr čtvereční plochy nového bytu v Praze. 

  Central Group navrhuje byty s vlastní zahrádkou nebo zatravněnou terasou téměř ve všech projektech, kde to charakter lokality dovoluje. Aktuálně nabízí 75 takových bytů, nejvíce z nich v nově vznikající čtvrti Park Zličín. V sedmi bytových domech kousek od metra tam vyrůstá celkem 526 bytů od jednopokojových až po rodinné s dispozicí 4+kk. Výhodou projektu je i velký privátní park uvnitř areálu, zdravé a klidné bydlení pak podporuje moderní systém větrání s rekuperací tepla a chlazením.

  V Radlicích zbývá poslední byt s předzahrádkou

  Největší zájem o byty s předzahrádkou Central Group zaznamenal u Rezidence Radlické výhledy v Praze 5, která je v nabídce od poloviny května. Jen kousek od Prokopského a Dalejského údolí tam vyrůstá šest designových viladomů se 110 luxusními byty od 1 + kk po 4 + kk s výhledy do zeleně i na Prahu a přitom v blízkosti metra.

  Všechny přízemní byty s vlastní zahrádkou jsou už prodané nebo rezervované, volný zbývá poslední. Za měsíc si v tomto projektu v Praze 5 našla svého majitele třetina všech bytů,“ uvedla Tomášková.


   
  SDÍLET
  Další podobné články