Central Group zaznamenal i přes koronakrizi nárůst podílu hypoték o téměř 60 procent. A dává proto do prodeje další projekt.

 • Central Group zaznamenal i přes koronakrizi nárůst podílu hypoték o téměř 60 procent. A dává proto do prodeje další projekt.
  Průměrná úroková sazba u hypoték podle aktuálních dat Fincentrum Hypoindex klesla v dubnu na 2,39 procenta. Banky působící na hypotečním trhu tak pozvolna minulý měsíc reagovaly na razantní snižování klíčové úrokové sazby, které v průběhu března učinila ČNB. Úroky hypoték jsou tak pro žadatele nyní velmi výhodné. To se projevuje i na celkovém objemu za letošní první čtyři měsíce. V meziročním srovnání se tak za leden až duben sjednaly hypotéky v objemu vyšším o více než 20 miliard korun než v roce 2019. Financování nemovitosti hypotékou se těšilo zvýšenému zájmu i podle dat naší společnosti. Jako největší rezidenční stavitel v ČR jsme zaznamenali meziroční nárůst podílu hypotečního financování našich nových bytů o 60 procent, uvádí ve svém komentáři Michaela Tomášková, výkonná ředitelka CENTRAL GROUP, a. s.

  A dále píše: Koupě nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru je i v době přítomnosti pandemie žhavým zbožím. Jen za letošní duben bylo poskytnuto bezmála sedm tisíc hypoték v celkovém objemu téměř 18 miliard korun. Potvrzují to i data společnosti Central Group, která zaznamenala meziroční nárůst objemu úvěrového financování z 27,5 na 44,2 procent. A dá se předpokládat, že tento trend bude pokračovat. A to nejen díky příznivým úrokovým sazbám, ale také v souvislosti se zmírněným doporučením ČNB na bonitu žadatelů. Na hypotéku tak nyní dosáhne mnohem více zájemců o vlastní bydlení.

  Na začátku propuknutí pandemie jsme se obávali toho, že trh s nemovitostmi včetně novostaveb může krátkodobě zamrznout. Zájem o nové byty včetně nárůstu žádostí o hypoteční financování nás proto v této složité době velmi příjemně překvapil. Vždyť u našeho nejnovějšího projektu v Praze 8 u metra Palmovka jsme od poloviny dubna prodali více než polovinu všech nabízených bytů. I proto jsme připravili nabídku dalšího nového rezidenčního projektu v atraktivní části Prahy 5 Rezidence Radlické výhledy.

  Od roku 2022 se lidem hypotéka u novostaveb může prodražit o téměř 16 splátek

  Pořízení vlastního bydlení v novostavbě na hypotéku se však může brzy prodražit a příčinou nebudou rostoucí úrokové sazby. V aktuálním návrhu ministerstva financí, který schválila Vláda, najdeme daňovou úpravu týkající se koupě nemovitosti. Vedle očekávaného zrušení daně z nabytí nemovitosti se tam ale vyskytuje i návrh na zrušení odpočtů úroků hypoték, a to u všech, které budou sjednány od roku 2022.

  Pokud by takový návrh prošel, dostupnost nového bydlení by to výrazně omezilo. Budoucí žadatelé by totiž nově přišli na daňových úlevách až o stovky tisíc korun. Například u 30leté hypotéky by se jednalo přibližně o 16 měsíčních splátek, které nyní získají díky možnosti odpočtu zaplacených úroků z daňového základu, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.

   
  SDÍLET
  Další podobné články