Co bude stát na místě bývalého Telecomu? Rezidenční čtvrť nebo administrativní komplex?

 • Co bude stát na místě bývalého Telecomu? Rezidenční čtvrť nebo administrativní komplex?
  V této době se rozhoduje o tom, co bude stát na místě bývalého Telecomu v Praze 3. Buď upravený a snížený rezidenční projekt architektky Evy Jiřičné, nebo nový velký administrativní komplex, píše se ve stanovisku developerské společnosti Central Group, které zde přinášíme. A dále se v něm uvádí: Připravovaný projekt je menší a má nižší dopravní zátěž než již stojící budovy. Navíc vznikne velký veřejný prostor se zelení na 70 % pozemku.
   
  Nové vedení Prahy 3 se k záměru architektky Jiřičné a Central Group staví rezervovaně, přestože dřívější vedení radnice uzavřelo s investorem podrobnou smlouvu o spolupráci. A přesně v souladu s touto smlouvou investor uspořádal velkou mezinárodní architektonickou soutěž pro návrh Centra Nového Žižkova. Tu mezi 98 ateliéry z 30 zemí světa vyhrála právě Eva Jiřičná s kolegou Petrem Vágnerem z ateliéru AI • DESIGN.


   

  Umožní zde územní plán výstavbu bytů?

   
  Pro bytové stavby na tomto místě potřebuje investor změnu územního plánu ze specifické administrativně-technologické funkce na obytnou nebo smíšenou funkci. Pokud se však rozhodne zde postavit velký administrativní areál, tuto změnu nepotřebuje.     
   
  Pro území Nového Žižkova zahrnující i Olšanskou ulici a Nákladové nádraží Žižkov bude město zpracovávat celkovou urbanistickou a dopravní studii. Před jejím zadáním je důležité, aby proběhla velká a vyvážená veřejná debata. Studie by měla také vzít v úvahu stávající objem a dopravní zátěž současného rozsáhlého areálu bývalého Telecomu i výstupy z velké architektonické soutěže, kterou investor pro tuto lokalitu uspořádal.     


    

  Připravovaný projekt je menší a má nižší dopravní zátěž než již stojící budovy

   
  Současný zastaralý areál bývalého Telecomu odpovídá zhruba 106 000 m2 podlažní plochy, má pracovní kapacitu 2,5 tisíce lidí a dopravní zátěž zhruba 3 tisíce obrátek vozidel denně. Návrh Evy Jiřičné počítá s menším objemem a menší dopravní zátěží, než má stávající nebytový areál. Také maximální výška návrhu nepřesahuje 100 metrů, což je limit stanovený připravovaným Metropolitním plánem. Z hlediska dopravní dostupnosti má tato lokalita velkou výhodu v tom, že leží přímo u zastávek tramvají a jen zhruba 400 metrů (5 minut chůze) od stanice metra Želivského.


   

  Vznikne velký veřejný prostor se zelení na 70 % pozemku
   

  Záměr architektky Jiřičné počítá s přeměnou stávajícího areálu na unikátní a živoucí centrum celého širšího území. Počítá se zhruba tisícovkou bytů. V městském bloku jsou navrženy cenově dostupné byty a věže pak nabídnou nadstandardní bydlení. V přízemí staveb bude řada služeb, obchodů, restaurací a kaváren.     
   
  Návrh investora předpokládá, že na téměř 70 procentech celkové plochy pozemku o velikosti 40 000 m2 bude vytvořen unikátní veřejný prostor se zelení, fontánou a uměleckými díly. V kombinaci s živým městským parterem a mimořádnou architekturou tak zde může vzniknout skutečně unikátní Centrum Nového Žižkova.     


     

  Investor nabízí městské části přes 50 milionů korun
   

  Podle smlouvy uzavřené mezi investorem a městskou částí Central Group vybuduje a zdarma převede městské části velkou mateřskou školku v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Zajištění dalších školských zařízení by mělo být úkolem veřejné správy, protože na DPH a dalších daních stát získá z tohoto projektu kolem miliardy korun (zhruba milion za každý byt). Podle uzavřené smlouvy investor na své náklady v lokalitě zřídí také velký veřejný park s bohatým městským mobiliářem.
   
  Pokud by městská část měla zájem původní smlouvu o spolupráci nahradit novou smlouvou, pak je k tomu investor připraven. A jako svůj příspěvek pro rozvoj infrastruktury a občanské vybavenosti městské části nabízí 500 korun za každý metr čtvereční hrubé podlažní plochy projektu, tedy celkem částku přes 50 milionů korun (kolem 50 000 korun za byt). A za ty byty, kam se kupující nepřihlásí do roka od kolaudace stavby k trvalému pobytu (díky čemuž pak městská část čerpá finance z rozpočtu hlavního města Prahy), by byl tento příspěvek dvojnásobný.


   

   Nižší a eko-smart stavba s vertikálním parkem a vyhlídkou?

   
  Architektka Eva Jiřičná a investor Central Group v těchto měsících představují a diskutují svůj záměr s politiky, úřady a veřejností. Z těchto diskusí vyplývají úvahy o některých možných úpravách původního soutěžního návrhu:
   
  •      snížení výšky pod úroveň stávající stavby (po přesném zaměření má 98,3 metru)
  •      zřízení veřejně přístupné vyhlídkové terasy s kavárnou v horním patře nejvyšší z věží 
  •      vytvoření „vertikálního parku“ na všech terasách věží s integrovanou zelení a automatickým zavlažováním
  •      vytvoření vzorové ekologické a SMART stavby s využitím progresivních materiálů a technologií
  •      možnost rozpracování barevného řešení a architektonických detailů návrhu ve více variantách k finálnímu projednání a rozhodnutí

  Jaké bude rozhodnutí? Celou záležitost bude naše redakce sledovat a s vývojem názorové diskuse budeme své čtenáře průběžně seznamovat.

  Více informací o projektu, průběhu mezinárodní architektonické soutěže i lokalitě samotné je na webu www.central-group.cz/centrum-noveho-zizkova
   
  Zde je k dispozici i krátká reportáž shrnující hlavní témata a záznam celé závěrečné veřejné debaty.
  SDÍLET
  Další podobné články