Lidé si u bank půjčili na bydlení za letošní půlrok totéž jako jindy za celý rok

  • Lidé si u bank půjčili na bydlení za letošní půlrok totéž jako jindy za celý rok
    Hypoteční cesta do výšin se nezastavila ani v červnu, naopak ještě se zrychlila. Banky během šestého měsíce roku sjednaly 14 069 hypoték, což je o 6448 více než ve stejném měsíci loňského roku. Celková výše poskytnutých hypoték dosáhla téměř 44,5 miliardy korun, čímž z června udělala po letošním březnu druhý nejúspěšnější měsíc v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, komentuje uváděná data RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL, a. s.

    A dále píše: Zájem nebrzdí ani pokračující zdražování hypoték, průměrná úroková sazba vzrostla v červnu o 7 bazických bodu na 2,13 procenta. Průměrná výše poskytnutého úvěru se zvýšila na 3 161 080 korun.

    Současný zájem o hypotéky je i přes jejich zdražování logický. Centrální banka už odstartovala navyšování základní úrokové sazby, podle vlastní prognózy k tomu letos přistoupí ještě dvakrát. To s sebou přinese zdražení komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Zájemci o hypotéku se proto snaží sjednat si ji dříve, než zdraží ještě víc.

    Hypoteční trh se s koronavirovou krizí vypořádal na jedničku s hvězdičkou. Zájem o hypotéky jde ruku v ruce s enormně vysokými prodeji. Ostatně jen v Praze se v letošním druhém čtvrtletí roku podle dat developerské společnosti Ekospol prodalo nejvíce nových bytů v historii. 

    Hypoteční statistiky také potvrzují neustálý růst cen nemovitostí. Cena nového bytu se v Praze za posledních pět let zdvojnásobila. Toho si dobře všímají i investoři, kteří v nemovitostech oprávněně vidí jednu z nejbezpečnějších investic s relativně vysokým výnosem a dobrou likviditou. Potvrzuje se to nejen během ekonomického růstu, ale hlavně při nejrůznějších pravidelných poklesech či krizích. Hypotečnímu trhu se tak stejně jako tomu realitnímu bude dařit i v následujících měsících. Jediné, co by mohlo slibně rozjetý vlak vykolejit, je nedostatek dostupných bytů a domů způsobený nedostatečně pružným povolovacím procesem. Hlad po nemovitostech v nejbližší době může utlumit pouze skutečnost, že nebude už co prodávat, předpokládá Evžen Korec.
     
    SDÍLET
    Další podobné články