Na místě bývalého skladového a průmyslového areálu vznikne v Modřanech nová rezidenční čtvrť s 850 byty

 • Na místě bývalého skladového a průmyslového areálu vznikne v Modřanech nová rezidenční čtvrť s 850 byty
  Největší český rezidenční stavitel Central Group postaví na jihu Prahy zcela novou čtvrť Sigma Modřany. Na brownfieldu o ploše 89 000 m², který v současné době slouží jako skladový a průmyslový areál, vznikne téměř 850 bytů. V nové čtvrti je plánováno rovněž více než 12 500 m² prostor pro obchody, služby, restaurace nebo zdravotnická zařízení a také mateřská škola. Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 5,5 miliardy korun. Stavět by se mohlo začít v roce 2024.

  Na přeměně tohoto zanedbaného brownfieldu panuje shoda s městskou částí a je připravena smlouva o spolupráci, díky které zde může vzniknout celá nová moderní čtvrť se zelení na více než třetině celého území. Ta přinese mnoho výhod nejen novým, ale i stávajícím rezidentům,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský. 

  „Praha má na svém území velké množství brownfieldů, které s sebou často navíc nesou ekologickou zátěž. Jejich revitalizace v rámci podobných projektů tak pomáhá nejen životnímu prostředí, ale i městu, které dlouhodobě řeší bytovou krizi,“ dodává.  Místo zanedbaného brownfieldu moderní čtvrť

  Projekt bude stát na místě bývalé továrny Sigma Modřany, kde se v minulosti ve dvou výrobních halách opravovalo a vyrábělo teplovodní potrubí pro Prahu. V současné době pozemek slouží jako velký uzavřený skladový a průmyslový areál s intenzivní kamionovou dopravou.

  Přeměnou na novou rezidenční čtvrť vznikne zhruba 850 bytů. Investor zde na základě dohody s městskou částí postaví také prostory pro obchody, služby, restaurace nebo zdravotnická zařízení, pro které je tu vyhrazeno více než 12 500 m². Ty budou situovány zejména kolem nové tramvajové trati, která lokalitou v budoucnu povede.  Uprostřed budoucí nové čtvrti vznikne nové náměstí, na které bude navazovat promenáda se stromořadím. Zástavbu v této části tvoří tří až sedmipodlažní budovy formované do poloveřejných bloků se zelení a dětskými hřišti. Směrem k okrajovým částem se výstavba postupně snižuje až k menším čtyřpodlažním vila-domům.

  „Tramvajová trať se stane jakousi páteří nové čtvrti a společně s novým náměstím vnese do oblasti energii města. Naopak klidná pěší promenáda v obytné zóně sem pak vnáší přírodu z okolních lesů,“ popisuje atmosféru budoucí čtvrti autor urbanistického řešení a vedoucí architektonického týmu Central Group Vojtěch Martínek.

  Nová mateřská škola, tramvaj i park

  Investor zde na své náklady vybuduje také novou mateřskou školu s velkou zahradou, kterou zdarma převede do vlastnictví městské části. Součástí školky bude i vývařovna, která bude sloužit nejen dětem, ale také místním seniorům. Velkým benefitem pro nové, ale i stávající rezidenty bude i přivedení tramvajové trati, která výrazně zlepší dopravní obslužnost této lokality. Trať, pro kterou zde Central Group vyčlenil pozemek o rozloze více než 15 tisíc m² a zdarma jej převede městské části, bude zakončena parkově upravenou smyčkou.

  Nová čtvrť nabídne především dostupné bydlení pro rodiny s dětmi. Aby pro ně byla příjemným místem pro život, zhruba třetinu její plochy bude tvořit zeleň. Noví rezidenti budou moci využít veškeré výhody sousedního přírodního parku Modřanská rokle nebo třeba pohodlné napojení na cyklostezky kolem Vltavy.

  Stavět by se mohlo začít za 4 roky

  Central Group se na podobě budoucí čtvrti dohodl s městskou částí Praha 12, se kterou je připravena smlouva o spolupráci. V současnosti probíhá změna územního plánu. Celý schvalovací proces může vzhledem ke komplikované legislativě trvat několik let. Central Group odhaduje, že začne stavět v roce 2024. Výstavba bude následně rozdělena do několika etap. První noví obyvatelé by se sem mohli nastěhovat již v roce 2025. Do doby, než se začne stavět, budou objekty v areálu pronajímány. K dispozici jsou zde sklady a kanceláře.

  Central Group připravuje 30 000 bytů po celé Praze

  Central Group je největším vlastníkem pozemků pro bytovou výstavbu v Praze. V jeho portfoliu je jen aktuálně kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě pro více než 30 tisíc nových bytů po celé Praze. Společnost se v posledních letech zaměřuje právě na transformaci zanedbaných brownfieldů v Praze na příjemná místa pro život, která jsou přínosem i pro své okolí s množstvím zeleně a hodnotného veřejného prostoru. Central Group na své náklady buduje mateřské školy, poskytuje městským částem pozemky pro vybudování škol, úřadů, řeší dopravu v širším okolí lokalit a vytváří nová příjemná místa pro život.


   
  SDÍLET
  Další podobné články