Netradičním poklepáním byla oficiálně zahájena výstavba projektu LIHOVAR: Spirit of Smíchov

  • Netradičním poklepáním byla oficiálně zahájena výstavba projektu LIHOVAR: Spirit of Smíchov
    Poklepáním základního kamene, respektive barelu, který přesněji vystihuje charakter originálního rezidenčního projektu Lihovar, byla ve čtvrtek 19. května oficiálně zahájena výstavba jeho první etapy. 

    Na místě jednoho z největších původních pražských lihovarů Fischl a synové vyrůstá pod taktovkou developerské společnosti Trigema více než rezidenční, ale vpravdě multifunkční komplex, který nechce být jen prostým bydlením, ale originální kulturní a společenskou čtvrtí s autentickou atmosférou vlastního food marketu, kaváren, bister a obchůdků a mimo jiné i s vlastní pětipatrovou uměleckou galerií. 


    Pokud si pamatujete starý industriální Smíchov, pak vám podtitul projektu Spirit of Smíchov napoví, že půjde o zcela nový budoucí duch tohoto druhdy zanedbaného místa.

    V zásadě půjde o multifunkční projekt, v němž bude převládat rezidenční segment, který nabídne budoucím zájemcům zhruba 550 bytů s dispozicemi od malých 1 + kk až po luxusní velkorysé 5 + kk se střešní terasou a na 642 parkovacích míst. Všem obyvatelům Lihovaru bude sloužit k rekreaci přírodní „zelená střecha“, odkud se otevírají úchvatné výhledy na Vyšehrad, Pražský hrad a celé údolí Vltavy.



    Významnou součástí projektu bude vlastní foodmarket s malými lokálními bistry, kavárnami a restauracemi, multifunkční prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí jako je například kino, stand up comedy, divadelní inscenace, koncerty apod.  

    Slovo spirit ovšem evokuje i jiný lihovaru blízký význam. Proto i barel určený k poklepání místo obligátního základního kamene.

    Kulturním srdcem Lihovaru se tak stane historická budova Varny, která se díky originálnímu, avšak citlivému architektonickému pojetí promění v pětipatrovou galerii Davida Černého s kavárnou.  Velkorysý výstavní prostor se čtvercovým atriem nabídne neobyčejnou autentickou atmosféru i prostor pro aktuální tvorbu současných umělců ve stálých i hostujících výstavách. 


    Komplex, sevřený ulicemi Nádražní a Strakonická, bude tvořit soubor domů s cihlovými fasádami, z nichž některé budou vytištěny na 3D tiskárně. Architektura nové rezidenční čtvrti tak naváže na slavnou průmyslovou minulost bývalého provozu lihovaru. Lihovar tak svým pojetím vybízí k nezávislosti ducha, neobyčejností zpracování se pak vrací k industriálním kořenům Smíchova, které jsou organicky propojeny s originální architekturou, nejmodernějšími materiály a uměním. 



    Kromě jednotlivých dominant areálu, jakými jsou dům Flaška, komín s vyhlídkovou kapslí nebo historická budova Varny bude obyvatelům i návštěvníkům k dispozici zelený vnitroblok s artefakty z bývalého provozu, které se promění ve funkční atrakce (nejen) pro děti. Vnitroblok poskytne oddech od rušných smíchovských ulic nejen rezidentům, ale všem místním obyvatelům. 

    Společné prostory domů budou tvořeny tematicky podle technologie lihovaru: na západní straně areálu najdeme nárožní dům Flaška, který svým tvarem připomíná původní lahev z lihovaru, postavenou dnem vzhůru a následně několikrát otisknutou do fasády domu prostřednictvím 3D tisku. Při průjezdu po Strakonické ulici směrem z města se jednotlivé dominanty, tedy Flaška, Komín a Chimney tower, skládají za sebe a vytvoří gradaci areálu. Parkový vnitroblok pak nabídne odpočinkovou zónu v bohaté zeleni i volný průchod areálem, a tím i klidnou alternativní cestu k rušným smíchovským ulicím. 



    Areál je navržen jako soběstačný prostor pro komunitu místních obyvatel, stejně jako odpočinkové místo a relaxační pro ostatní návštěvníky. Veřejné prostory jsou přístupné komukoliv a vybízí k aktivnímu trávení volného času. 

    Jednotlivé vstupy bytových domů budou svými specifiky navazovat na zdejší starobylý industriální charakter a připomínat v minulosti hojně zastoupená řemesla, jako bylo bednářství, foukání skla či výroba destilátů. 



    V brownfieldech vnímáme velký potenciál. Využít bývalé chátrající průmyslové areály, dát jim nový smysl a vdechnout jim nový život, je směr, kterým chceme jít,“ charakterizuje nový projekt Lihovar Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema. 

    Je pro současné špičkové developery příznačné, že pokud se proderou současnou stavební byrokracií, v tomto případě trvala cesta ke stavebnímu povolení „jen 7 let“, pak už jde všechno velmi rychle. První etapa projektu bude realizována do konce roku 2023, celý projekt do konce roku 2025. Jak podotkl Marcel Soural: „S výstavbou budeme hotovi dříve, než bude podle plánu dokončena rekonstrukce Barrandovského mostu.“
     
    SDÍLET
    Další podobné články