Přichází čas druhého bydlení v rekreačních brownfieldech?

 • Přichází čas druhého bydlení v rekreačních brownfieldech?
  Zdánlivý protimluv rekreačního bydlení a brownfieldu, tedy rezidenční výstavby umístěné v městské dlouhodobě nevyužívané a zanedbané lokalitě bývalých továren, skladů a jiných industriálních objektů, má své opodstatnění. Tak to ukázala diskuse Stavebního fóra, která se 3. června konala v prostorách Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích.

  Námětem fóra byl sice širší pohled na situaci nemovitostního trhu v Jihočeském kraji, významná část diskuse se však točila kolem cestovního ruchu a rekreačního bydlení, protože tak je i tento kraj většinou dlouhodobě vnímán. Jedním z předpokladů jeho rozvoje, jak se vyjádřil Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu, je pak potřeba „chápat cestovní ruch jako hospodářské odvětví, které pomáhá významně rozvoji regionu. Podle něj je Jihočeský kraj „na jedné třetině využití svého obrovského potenciálu, který pomáhá rozvíjet i víkendové bydlení.“

  Jak je to s cenami?

  Především je třeba říci, že i v tomto regionu je to podobné jako i jinde v republice, ovšem v rozdílných cenových relacích. Tak jen pro představu pár zajímavých čísel, jak je uvedl Jan Kohoutek, manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Advisory. Zatímco v celé ČR stouply v období od 4.čtvrtletí 2015 do 4. čtvrtletí 2020 průměrné transakční ceny nemovitostí o 77 %, v Jihočeském kraji to bylo z 28 900 Kč/m2 na 47 300 Kč/m2, tedy „jen“ o 64 %. 

  Pokud se týká nového bydlení, pak u Prahy je to 123 400 Kč/m2, v Brně 96 000 Kč/m2, zatímco v Českých Budějovicích pouze 67 700 Kč za metr čtvereční bytové plochy. V okresních městech se ceny blíží těm „budějickým“, nejvíce v Písku, což je ovlivněno tím, že je vzdálen jen hodinu cesty od Prahy.

  Lipno Port


  A nakonec pro porovnání průměrné nabídkové ceny bytů v atraktivních rekreačních oblastech zaznamenané v období od 1.10.2020 do 1.4.2021. Nejdráž se nabízely apartmány v mondénních Krkonoších, ve Špindlerově mlýně za 141 315 Kč za metr čtvereční, v Peci pod Sněžkou za 130 133 Kč/m2. V oblibě pak stoupají díky rychlé dopravní dostupnosti Krušné hory, což je znát i na cenách. V Loučné pod Klínovcem se průměrná nabídková cena vyšplhala na 84 317 Kč/m2. Na chvostu je zatím se svými 73 172 Kč/m2 Lipno nad Vltavou. 

  Čísla ukazují, že pořídit si jakékoliv bydlení v Jihočeském kraji, a to také i to rekreační, může být o poznání výhodnější než jinde v České republice. 

  Na „samotě“ u lesa, nebo na promenádě u vody?

  Obecně se dá říci, že vývoj bytového trhu v Jihočeském kraji kopíruje celostátní trendy, jen ovšem na té nižší cenové úrovni. Také tady rostou ceny z toho důvodu, že převažuje poptávka nad nabídkou a jak uvedl Marek Cvetkov, ředitel Regionálního korporátního centra České spořitelny, „70 až 80 % bytů je prodáno dříve, než se kopne do země.“ A vedle těch, kteří si chtějí i díky výhodnějším hypotečním podmínkám zajistit vlastní bydlení, roste i počet těch, co si pořizují nemovitost jako investici, tedy bezpečné uložení peněz v neklidných časech Covidu, nebo druhé bydlení, protože Covid a home office digitálního věku mění životní styl. 

  Lakeside Village

  Rekreační charakter Jihočeského kraje plného rybníků, jezer, hlubokých lesů a historických památek láká v době Covidu natolik, že jak řekl na fóru Matěj Kratochvíl, generální ředitel skupiny CONDUCO, „poprvé jsme zažili „krizi“, kdy se cena „druhého bydlení“ nepropadla, ale naopak vzrostla.“ Hlavní příčinou zvýšeného zájmu je podle něj fakt, že „lidé při Covidu objevili destinace, kde dlouho nebyli a uvědomili si, že v místech, kde funguje turistický ruch se zvyšuje nabídka služeb a investic do infrastruktury.“ 

  A to vše v prostředí, které pro „second house“ nabízí nefalšovanou přírodu, klid, široké možnosti relaxace, zkrátka „trávení volného času ve zdravém prostředí.“ Podle Jaromíra Poláška jsou to přitom lokality dvojího druhu. Ty první, jako jsou Krkonoše nebo v jižních Čechách Lipno, poskytují víc společenského života a větší možnosti aktivního odpočinku, ty druhé, stranou civilizace, vyhledávají lidé, kteří upřednostňují především klid. Zjednodušeně řečeno: můžete si vybrat z bydlení na „samotě u lesa“, a na Šumavě je takových míst nespočet, nebo s „promenádou u vody“, což platí zatím zejména o Lipně.

  Molo Lipno Resort

  Moře příležitostí v rekreačních brownfieldech

  Vyjádřil se tak Matěj Kratochvíl, když řekl, že „příhraniční oblasti jsou vlastně brownfieldem.“ Podle jeho názoru se totiž brownfield běžně chápe jako zdevastované území zůstávající uprostřed města po tovární výrobě, málokdy se však diskutuje o tom, že to může být i lokalita jiného druhu, kde se zastavil život. Takovým příkladem je Lipno nad Vltavou, které je jednou z mála příhraničních obcí, kde už lidé z této oblasti neodcházejí, ale naopak každoročně lidé přibývají. 

  Rozhodující úlohu v tomto trendu hrají projekty apartmánového bydlení jako je kupříkladu jejich projekt Lipno Port u břehu Lipenské přehrady. Dva domy projektu byly vyprodané už v okamžiku předprodeje, třetí si developerská společnost Conduco ponechala k pronájmu o ověřila si tak jako investor, že při roční průměrné obsazenosti okolo 65 % může svým klientům nabídnout zisk z provozu zhruba 30 %. Návratnost kapitálu je tak 10-15 let. Obrovský zájem vyvolal pokračování projektu druhou etapou. 

  Lipno Port

  Na březích Lipna se však realizují další projekty, jako například Molo Lipno Resort nebo Lakeside  Village a další. V létě se nabízejí možnosti relaxace u vody včetně mnoha vodních sportů, v okolí jsou k dispozici pěší a cyklistické stezky, v zimě sjezdovky na české i rakouské straně, běžkařské trasy a na zamrzlém Lipně se dá i bruslit. O dalších aktivitách jako je tenis, golf, paddleboarding nebo rybaření nemluvě. Zkrátka u Lipna sezóna nikdy nekončí a celoroční provoz dává příležitost zaměstnání místním po celý rok. Brownfield se stává díky rozvoji doprovodných služeb atraktivním místem pro život.

  K budoucí dokonalosti ještě leccos chybí. Zatím trvá cesta z Prahy do Lipna 2 a půl hodiny, protože pořád není dostavěna dálnice D3, zrychlit by se však měl železniční koridor do Českých Budějovic a od roku 2024 by měl jezdit na Lipno přímý vlak z Budějovic bez přestupu z Rybníka. 

  Molo Lipno Resort

  Podle Jaromíra Poláška, ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu, přichází na jeho stůl čím dál tím větší poptávka po apartmánech. Podle jeho slov „vrhli díky tomu jihočeští developeři na trh i přes pandemii větší množství rezidenčních projektů, protože jak oni, tak i jejich klienti soudí, že Jihočeský kraj je dobré místo k žití.“
   
  SDÍLET
  Další podobné články