Stavební fórum: 3D TISK REÁLNÁ PERSPEKTIVA?

  • Stavební fórum: 3D TISK REÁLNÁ PERSPEKTIVA?
    Ve čtvrtek 20. srpna od 10, 00 do 11,30 hodin proběhl v rámci diskusí Stavebního fóra webinář odborníků a tvůrců prvního celoročně obyvatelného domu zhotoveného 3D tiskem prostřednictvím robotického ramene. Pod názvem Prvok byl v minulých dnech představen i veřejnosti u Střeleckého ostrova jako první plovoucí dům tohoto typu nejen v ČR, ale i ve světě. Dva z tvůrců, sochař Michal Trpák a architektka Kateřina Nováková z firmy Scoolpt dům představili v přímém přenosu na webináři, zatímco další odborníci Michal Šik (Dashconsult), Michal Zámečník (BASF Stavební hmoty ČR) a moderátor diskuse architekt Michal Šourek (MS architekti) s nimi sdíleli nejen jejich zkušenosti, ale zamýšleli se nad širším dosahem využití tohoto experimentálního domu v podmínkách budoucího vývoje našeho stavebnictví. 

    Účastníci diskuse se jednoznačně shodli na tom, že zatímco digitalizace a průmyslová robotizace udělala zejména v posledních desetiletích obrovský skok, stavebnictví se to skoro netýká. Vyjma některých liniových staveb (dálnice) nebo ražení tunelů zůstává výstavba budov, byť je v běžné výstavbě k dispozici určitá mechanizace, je vše stále v lidských rukách. A zejména ty kvalifikované se shánějí čím dál tím hůře, protože pracovat třeba venku za jakéhokoliv počasí se už téměř nikomu nechce.

    V porovnání s průměrnou délkou výstavby bytového domu, která činí 12 až 18 měsíců podle komplikovanosti projektu, je digitální 3D tisk základní konstrukce zmiňovaného domu pomocí robotického ramene, který trval zhruba 32 hodin, téměř zázrakem. Nelze ovšem nevzpomenout, že se zatím jedná „pouze“ o jednoduchý rodinný dům s celkovou plochou okolo 45 metrů čtverečných. V dispozici 2 + kk je vhodný pro pár s maximálně jedním dítětem. Kromě kuchyně propojené s obývákem a ložnice pro manžele je zde dále koupelna se záchodem.

    Jsme tedy zatím jen na počátku procesu využití této technologie 3D tisku. A podobné je to i jinde ve světě. Už tady je ovšem vidět přednosti a perspektivy využití tohoto vpravdě revolučního systému. Kromě zmíněné rychlosti výstavby je to jednoduchost a velká variabilita, kdy lze při realizaci dát průchod kreativním nápadům a vytvářet neobvyklé konstrukce doslova na míru podle originálních přání budoucího obyvatele. Jak účastníci diskuse poznamenali, příroda, na rozdíl od člověka nezná pravý úhel. Zatímco tedy většina dnešních staveb vyznává především pravoúhlou geometrii, či maximálně s jiným úhlem, a oblouk či vlnitá fasáda bývá pro stavaře problém, tady je to opačně.

    Stavby tak svým charakterem mohou vhodně zapadnout do přírodního prostředí, a dokonce s ním i splynout, pokud naplno využijete ozelenění střechy a fasády domu. Samozřejmě je možné zabudovat do takového domu, stejně jako do Prvoku, mnohé současné šetrné ekologické technologie, ať už jde o tepelné čerpadlo, digitální systémy dálkového řízení vytápění a chlazení, rekuperace, výměny vzduchu, hospodaření s vodou apod. V případě 3D tisku je to ale také i možnost využít do směsi pro tisk i recyklovanou stavební suť. Bydlení se tak může velmi přiblížit symbióze s přírodou.

    Tvůrci Prvoku i odborníci ovšem vidí i řadu problémů, se kterými se potýkají. Jedním z nich jsou betonové směsi používané pro vytlačování základní konstrukce. Zatím jsou drahé, jak potvrdil Michal Trpák. Jejich cena se však může při širším využití této technologie snížit. Mnohem větším oříškem je však pevnost betonového materiálu související se statikou budov. V současné době je základem nosnosti větších staveb železobetonová konstrukce. Jak upozornili zúčastnění, vázanou výztuž nedokáže robot udělat, a betony s vyšší pevností zatím nejsou k dispozici. 

    I přes všechny nedostatky současné technologie 3D tisku však nebyli účastníci diskuse vůči ní nijak skeptičtí a viděli zde velký potenciál využití. Michal Trpák sice poznamenal, že současný stav 3D tisku odpovídá tomu, jak vypadaly a co uměly mobilní telefony v 80-tých letech. Podle těchto slov tak máme před sebou ještě perspektivu poměrně dlouhého vývoje. Ale, kdo ví? Převratné objevy se často v minulosti objevily znenadání, aniž je někdo předpokládal. V každém případě, jak řekl Michal Zámečník, stavebnictví si neprošlo žádným revolučními změnami, 3D tisk by nám mohl pomoci tu revoluci realizovat. 

    Titulní foto: Plovoucí dům Prvok (Scoolpt)
     
    SDÍLET
    Další podobné články