Stavebnictví sílí. Růst ale na pokrytí bytové potřeby Prahy nestačí.

  • Stavebnictví sílí. Růst ale na pokrytí bytové potřeby Prahy nestačí.
    Rezidenčnímu stavitelství se v posledních měsících daří. V Praze se zahajuje více bytových staveb než loni. Mohlo by se zdát, že stavebnictví má špatné období za sebou, ale vyhráno ještě není, píše ve svém komentáři Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group, a. s.

    A dále pokračuje: Pokud se budou byty v hlavním městě do konce letošního roku dokončovat stejným tempem, bude podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a odhadu Central Group letos v metropoli dostavěno téměř 4 600 bytů v bytových domech. Praha by ale potřebovala ještě větší bytovou injekci.

    Během září bylo v Praze dokončeno 684 bytů v bytových domech. Stavebnictví je na vzestupu, ale bytů stále není dostatek. Důvodem je nízká bytová výstavba v minulých letech. Do hlavního města stále proudí nejen obyvatelé z ostatních českých měst za prací a za studiem, ale i cizinci, kteří chtějí v Praze alespoň po nějakou dobu bydlet. 
    Aby Praha takový nápor zvládla a zároveň dohnala nashromážděný deficit, musely by úřady povolovat výstavbu 10 až 12 tisíc nových bytů ročně. Ukázala to demografická prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy do roku 2030. 

    Pokud se nebude více stavět, bytové manko bude dále narůstat. Zahájených bytů je v Praze podle ČSÚ od ledna do září letošního rok více jak 4 tisíce. Podle odhadu Central Group se jich letos v Praze povolí méně než 6 tisíc, což je jen polovina z počtu bytů, které by zachránily bytovou výstavbu v metropoli. 

    Mezi zahájené byty se počítají ty, které získaly stavební povolení, a to neznamená, že se hned začne stavět. Navíc od zahájení do předání klíčů klientům od nového bytu uplynou průměrně dva roky. Proto je důležité sledovat nejen počty zahájených, ale i dokončených bytů, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.
     
    SDÍLET
    Další podobné články