YIT letos plánuje výstavbu asi 400 vlastnických bytů a dalších zhruba 300 nájemních bytů 

 • YIT letos plánuje výstavbu asi 400 vlastnických bytů a dalších zhruba 300 nájemních bytů 
  Developerská společnost YIT loni v Praze prodala 315 bytů a 14 nebytových prostor, čímž dosáhla obratu, který se blíží 2 miliardám korun. Výrazně tak překonala výsledky z roku 2018. Letos se YIT pouští například do výstavby školky v rostoucím areálu Suomi Hloubětín, nové byty ve finském stylu vzniknou také v rámci projektů Ranta Barrandov, Lappi Hloubětín či Parvi Cibulka. Ve výhledu jsou i nové projekty na Praze 11, 12 a 15. Developer finského původu plánuje v roce 2020 prodat asi 400 jednotek do osobního vlastnictví a začít realizovat zhruba 300 bytů pro nájemní bydlení, na které se také zaměřuje. Celá nadnárodní skupina YIT se čerstvě zavázala, že bude pracovat na uhlíkové neutralitě a do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého na polovinu. 

  V roce 2019 jsme se soustředili na hladký průběh rozestavěných projektů a na přípravu další výstavby. Celkově ho hodnotíme jako velmi úspěšný, prodali jsme přes 300 bytů. Zkolaudovali jsme například rezidence Aalto Cibulka, Koru Vinohradská či etapu Lahti v projektu Suomi Hloubětín. I díky tomu jsme ještě posílili svou pozici mezi pěti největšími pražskými rezidenčními developery. Obecně se realitního trhu dotklo zpřísnění podmínek pro hypotéky, které je spolu s vysokými cenami a nedostatkem nových nemovitostí příčinou rostoucího zájmu o nájemní bydlení. Byty si tak často pořizují investoři, kteří se je chystají pronajímat. Nadále voláme po tom, aby se zjednodušilo a zkrátilo stavební řízení. Takový krok by zlepšil podmínky pro další výstavbu a my bychom tak mohli uspokojit ohromnou poptávku po bydlení v Praze, která dlouhodobě převyšuje nabídku,“ říká Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.

  Suomi Hloubětín - etapa Lahti

  YIT v roce 2020 postaví školku i loftové byty

  Letos odstartuje výstavba školky, která je šestou fází projektu Suomi Hloubětín. Budova podle návrhu finského architekta Jyrkiho Tasy by měla být dokončena na přelomu let 2020 a 2021. Na stavební povolení pro úvodní etapu Ranua čeká projekt Lappi Hloubětín, jenž vyroste v těsné blízkosti Suomi. Na 111 bytů první fáze naváže v tomto a příštím roce stavba dalších dvou etap s bytovými domy a jedné s asi 3500 m2 komerčních ploch. Pokračuje realizace projektu Ranta Barrandov, kde již brzy bude spuštěna druhá fáze. V lokalitě se tak postaví celkem 8 domů, které dohromady nabídnou 258 jednotek v dispozicích od 1 + kk do 5 + kk. V exkluzivní loftové byty Parvi Cibulka plánuje YIT proměnit chátrající továrnu Meopta na hranici přírodního parku Košíře-Motol.

  Ranta Barrandov

  Budoucnost stavebnictví? Prefabrikace.

  Nastupujícím trendem v developmentu je využívání prefabrikovaných částí, jež vede k výraznému zefektivnění výstavby. YIT letos tento prvek zařadí do prvních projektů. „Využijeme prefabrikované koupelny, které vznikají v továrně, kde mají pracovníci příjemnější a bezpečnější prostředí. Výsledkem je preciznější provedení a vyšší kvalita – zákazníkům přitom stále zůstane možnost částečně si upravit design či barevnost podle výběru z katalogu. Hotové koupelny převezeme na stavbu a umístíme do jednotlivých bytů. Především se ale významně zkrátí doba výstavby, sníží se nároky na pracovní sílu a výrazně se zvýší efektivita,“ uvádí Vladimír Dvořák. Jedním z prvních projektů, kde YIT prefabrikované koupelny použije, je Lappi Hloubětín, následovat bude bytový dům na Praze 15, jehož výstavbu by společnost ráda zahájila v polovině roku.

  Suomi Hloubětín - etapa Lappi

  300 bytů pro nájemní bydlení

  Dosavadní dokončené projekty YIT byly určeny hlavně pro osobní vlastnictví. To se ale v roce 2020 změní: developer se více zaměří i na nájemní bydlení. Zájem o něj stoupá, protože ceny nemovitostí stále rostou a koupi vlastního bytu si tak nemohou dovolit všichni. „Za ideální scénář považujeme situaci, kdy od nás investor koupí celý projekt, ve kterém bude následně byty pronajímat. Naše společnost se pak postará o to, aby vše běželo hladce – budeme mít na starosti záležitosti smluv, údržbu, spokojenost nájemníků i agendu spojenou s placením nájmů. Investorovi tak odpadnou povinnosti spojené s provozem, zatímco nájemce se může spolehnout na perfektní servis,“ přibližuje Dvořák. Celkem chce letos YIT zahájit výstavbu zhruba 300 bytů pro nájemní bydlení. S desítkami malometrážních bytů počítá například v projektu Lappi Hloubětín.

  Suomi Hloubětín - vzorový byt

  Nadnárodní skupina YIT se zavázala snížit emise oxidu uhličitého na polovinu

  Plná jedna třetina globálních emisí skleníkových plynů vzniká z výstavby budov a jejich provozu. Development rovněž spotřebovává značnou část přírodních zdrojů a energie. V rámci ochrany klimatu a životního prostředí proto Světová rada pro šetrné budovy (World Green Building Council – WGBC) stanovila pro stavební průmysl cíl, jímž je snížení podílu škodlivého oxidu uhličitého o 40 % do roku 2030. 

  „Celá skupina YIT jako zodpovědná společnost závazek přijímá, její vize je ale ještě ambicióznější. Množství emisí oxidu uhličitého v našich projektech a činnostech snížíme o 50 %. Dalším konkrétním krokem je dosažení uhlíkové neutrality u provozu všech našich budov. A už od letošního roku chceme uvádět specifické ukazatele CO2 pro každý vlastní projekt. Klíčem je zlepšit efektivitu a redukovat množství odpadů, k čemuž pomůže například přijetí principů cirkulární ekonomiky či větší zapojení YIT do celého životního cyklu budov. Více se tak zaměříme na čerpání energií z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Vladimír Dvořák. Připomíná, že udržitelnost je jedním ze základních kamenů nadnárodní společnosti YIT.

  Titulní foto: Ranta Barrandov
   
  SDÍLET
  Další podobné články