Zimní zahrady v Rezidenci Neklanka táhnou, developer navyšuje jejich počet i v dalším projektu

 • Zimní zahrady v Rezidenci Neklanka táhnou, developer navyšuje jejich počet i v dalším projektu

  V projektu Rezidence Neklanka společnosti Geosan Development zaznamenali velký úspěch s byty, v jejichž dispozicích byly zakomponovány zimní zahrady. Zájem klientů byl tak velký, že se rozhodli v dalším chystaném projektu v Břevnově zvýšit jejich počet.

  „Zimní zahrada dodává městskému bytu doslova nový rozměr a oživuje celý interiér. Díky ní můžete odpočívat v zeleni a příjemném prostředí, i když venku panuje mrazivé počasí,“ komentuje Jiří Baloun, vedoucí prodeje a marketingu společnosti Geosan Development, a dodává: „V novém projektu Rezidence Neklanka jsme se rozhodli nabídnout několik bytů se zimní zahradou na zkoušku a zájem o ně byl obrovský. Tyto jednotky se vyprodaly jako první. I proto chceme v našem právě připravovaném projektu v Břevnově podíl těchto bytů ještě navýšit.“  Zimní zahrady představují příjemný způsob, jak si rozšířit interiér rodinného domu či městského bytu a zůstat přitom v kontaktu s přírodou i v chladných měsících. Ať už fungují jako další varianta obytného prostoru a vytvářejí klidné zákoutí pro posezení uprostřed zeleně anebo slouží pro celoroční pěstování rostlin (počasí a teplotním změnám navzdory), jejich nesporný přínos oceníte v obou případech. Pozitivní vliv zeleně a přírodního světla na lidské zdraví i psychiku je obecně známý. Navíc jsou zimní zahrady jednoduše krásné. A při správné údržbě mohou hrát všemi barvami po celý rok. I když jsou spojovány především s rodinnými domy, postupně se začínají objevovat také u bytových novostaveb.

   

  Na jakou světovou stranu zimní zahradu orientovat? 
   

  Správné umístění zimní zahrady je třeba dobře promyslet. Hlavním důvodem je dostatek slunečního záření, které má nezanedbatelný vliv jak na výslednou teplotu v místnosti, tak na výběr rostlin, kterým se zde bude dařit.

  Zjednodušeně řečeno: podle orientace prostoru vzhledem ke světovým stranám se bude odvíjet ráz jeho dalšího využití a naopak. Jih zaručí teplo a dobrou obyvatelnost po celý rok, ideální bude pro pěstování teplomilných rostlin. A obráceně: zimní zahrada na severní straně skvěle zafunguje jako izolační prvek navíc. Bude sloužit jako vzduchový polštář mezi venkem a obytnými místnostmi, čímž sníží tepelné ztráty. Hodí se pro pěstování rostlin citlivých na přímé světlo.   Umístění zimní zahrady na východní straně uvítají všechna „ranní ptáčata“, která vstávají brzy a chtějí si zpříjemnit snídani či ranní kávu posezením v pěkném prostředí. V opačném případě „noční sovy“ potěší především západně orientovaný prostor, který využijí pro odpolední relaxaci či romantický večer. Nejlepší variantou jsou ovšem rohové zimní zahrady. Díky tomu, že kombinují dobré vlastnosti typické pro různé světové strany a přijímají světlo z více směrů, je jejich vnitřní teplota daleko stabilnější a využití místa také všestrannější. 

  „Při návrhu zimních zahrad v projektu Rezidence Neklanka jsme záměrně zvolili rohové umístění, abychom zimním zahradám zajistili dostatek slunečního světla a intenzivní propojení s okolním přírodním prostředím z více stran. Člověk pobývá v zimní zahradě, v rozšířeném obytném prostoru bytu, a zároveň pod „širým“ nebem v těsném pohledovém a pocitovém kontaktu s okolní přírodou a lesním masivem na jihu,“ komentuje ing. arch. Jaroslav Slavíček ze studia Atelier Slavíček Architekt. 

  Zařizujeme zimní zahradu aneb jak zvolit vhodný nábytek a doplňky


  Nabídka nábytku do zimních zahrad je ve své podstatě shodná se zahradním nábytkem. V místnosti by rozhodně neměl chybět stolek ani pohodlné posezení: ať už se jedná o židle, křesla, taburety či relaxační lehátka. Charakter a atmosféra každé zimní zahrady jsou jedinečné a plně závislé na vkusu majitele. Při výběru nábytku je však důležité myslet nejen na estetiku, ale také na praktičnost: vzít tedy v potaz užitné vlastnosti jednotlivých materiálů a jejich budoucí údržbu. Na výběr je dřevo, plast, kov anebo ratan. Kov je jednoznačně nejodolnější, nicméně na druhou stranu rychle přejímá vnější teplotu – v létě pálí a v zimě působí chladněji než ostatní materiály.

  Dřevěný nábytek obecně ladí s povahou zimní zahrady nejvíce, ale je také dražší. Vzhledem k očekávané zvýšené vlhkosti bude vyžadovat pravidelné ošetření, ale na druhou stranu bude sloužit dlouhá léta. Speciálním druhem je například teakové dřevo, které je velmi odolné, tvarově stálé a má dlouhou životnost.

  Zajímavou alternativou je také kvalitní plastový nábytek, který je prakticky bezúdržbový a v dnešní době zaujme jak vzhledem, tak cenou. V řadě případů navíc na první pohled dokonale imituje vzhled přírodního dřeva, například ratanu.

  Jakmile je všechno důležité vybavení na místě, na řadě jsou doplňky. O útulnou atmosféru se postará dobře zvolené osvětlení a také různé látkové, keramické či skleněné prvky. Interiér jednoznačně zkrášlí vázy, svícny, sošky, textilní závěsy i prostírání, a především naducané polštáře.  Základní pravidla při výběru rostlin

  Při vysazování květin a dřevin je třeba zvážit podobné faktory jako při výběru nábytku. Každý rostlinný druh má jiné nároky na prostor, vlhkost, teplotu a množství slunečních paprsků, aby dobře prosperoval. Pro nevytápěnou verzi zimní zahrady je nejlepší zvolit původem subtropické rostliny, které jsou zvyklé na horké léto, ale v zimě jim stačí jen několik stupňů nad nulou. Mezi tento typ patří většina druhů citrusů, fíkovníků a oleandrů. V takovém prostředí můžeme také zazimovat rostliny, které by za normálních okolností nepřežily zimu venku, jako fuchsie nebo muškáty. Naopak ve vytápěné zahradě, kde se celoročně udržuje teplota vyšší než patnáct stupňů Celsia, si můžeme dovolit i náročnější teplomilné rostliny.  Kromě oblíbených orchidejí či bromélií se zde bude dařit také tropickému ovoci – banánovníku, datlovníku či kávovníku. 

  Až se vám podaří naplno proměnit zimní zahradu v soukromou oázu plnou barev a vůní podle vašeho gusta, její krásy stoprocentně doceníte. A nebude se vám chtít ji opouštět, konstatují tvůrci projektu Rezidence Neklanka.

  SDÍLET
  Další podobné články