Ceny bytů půjdou ještě nahoru, prodeje klesnou, kupci se mohou těšit na benefity 

 • Ceny bytů půjdou ještě nahoru, prodeje klesnou, kupci se mohou těšit na benefity 
  Meziročně se ceny nových bytů v metropoli zvýšily zhruba o čtvrtinu, letos ale podle odhadů porostou maximálně do 10 %. Zatímco nabídka by měla mírně růst, prodeje ve srovnání s loňskem poklesnou. 

  Loni se v metropoli prodalo rekordních 7450 nových bytů, což bylo nejvíce v novodobé historii. Letos se podle odhadů prodá maximálně 5000 nových bytů a řada developerů bude podporovat jejich prodej různými bonusy. Tak podle prognózy Central Group zareaguje trh s byty na aktuální situaci.
   
  Zdroj: Analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska

  Trh se potýká s obrovskou nejistotou

  Inflace v Česku v květnu vystoupala na rekordních 16 %, ceny stavebních materiálů, energií i pozemků prudce rostou, zdražuje úvěrové financování a zhoršuje se dostupnost hypoték. K tomu se přidává nedostatek pracovníků ve stavebnictví a další nejistota ohledně již schváleného stavebního zákona.

  „Rezidenční trh se potýká s obrovskou nejistotou. Kvůli problémům na trhu a jeho nepředvídatelnému vývoji někteří developeři své projekty odkládají nebo dokonce prodávají jiným investorům. Na trhu je tak aktuálně jen okolo 3 tisíc volných nových bytů. Dříve byl přitom běžný dvojnásobný počet,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

  Přestože letos bude pokračovat mírný nárůst počtu bytů v nabídce vzhledem k většímu objemu nově povolených bytů v minulém roce, nadále nebudou schopny pokrýt poptávku. Část bytů z trhu navíc stále bude odčerpávat sílící segment nájemního bydlení, takže se do prodeje ani nedostanou.

  Rekordní prodeje bytů v Praze střídá pokles

  Loni se v hlavním městě prodalo 7450 nových bytů, to je historicky nejvíce. Letos by se podle odhadů mělo prodat maximálně 5000 bytů, tedy zhruba o třetinu méně. „Po 4 letech kontinuálního růstu prodejů dojde v tomto roce k výraznému poklesu. Citelný propad je dán vysokou srovnávací základnou, kterou nastavil loňský rekordní rok. Zájem o nové byty je stále velký, ale výrazně ubylo kupujících na hypotéku a také cizinců,“ doplňuje Dušan Kunovský.

  Meziročně se nabídková cena nových bytů v Praze zvýšila o 22,8 % na 149 255 Kč/m2 a prodejní cena dokonce o 29,9 % na 145 749 Kč/m2. V prvním čtvrtletí roku vzrostly ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2021 nabídkové ceny o 3,4 % a prodejní ceny o 5,7 %. Letos ceny nových bytů na trhu v Praze podle očekávání porostou maximálně do 10 %, a růst tak zpomalí.
   

  Zdroj: Central Group, Trigema a Skanska

  Struktura kupujících se změnila, lidé častěji investují vlastní prostředky

  Situace na trhu proměnila i složení kupujících. Došlo k zásadnímu poklesu klientů, kteří kupují byt na hypotéku. Lidé nyní vyčkávají, jak se situace vyvine. Úroky hypoték se aktuálně blíží 6 %, přitom ještě loni touto dobou byly na úrovni kolem 2,5 %. Zásadně se také snížil počet kupujících ze zahraničí.

  Výrazně naopak vzrostl podíl lidí, kteří financují koupi bytu z vlastních zdrojů a zvyšuje se také zájem institucionálních investorů, kteří na trhu kupují větší počet bytů nebo celé bytové domy pro následný pronájem. „V loňském zájmu o nové bydlení se výrazně promítla snaha lidí ochránit své úspory před inflací. Stále totiž platí, že nový byt v Praze je bezpečná investice, která roste na hodnotě. Od roku 2015 vzrostla už o více než 130 %,“ vysvětluje Dušan Kunovský.

  Na nový byt je v Praze potřeba už 17,3 ročních mezd

  Na průměrný nový byt by obyvatel Prahy vydělával 17,3 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Ve srovnání s loňskem je to téměř o dva a půl roku déle. Ceny bytů tak dlouhodobě rostou výrazně rychleji než mzdy. Od začátku roku 2015 ceny bytů vzrostly o 136 %, mzdy jen o 41 %. Dostupnost bydlení se tak opět výrazně zhoršila, protože tempo růstu mezd nestíhá pokrýt tempo zvyšování cen bytů. Kupců na hypotéku začíná být méně a to znamená, že mohou být oproti developerům v určité výhodě. 



  Rezidenční čvrť Westpoint v Praze 6 - celkem zde vznikne v podání Central Group 2200 nových bytů 

  Přichází éra bonusů a záruk pro klienty?

  Developeři na možné obavy lidí z dalšího vývoje trhu reagují novými bonusy v nabídce. Central Group jako největší rezidenční stavitel v zemi nabízí hned několik zvýhodnění. Tak například kupci mohou zaplatit 10% zálohu z ceny bytu a uzavřenou smlouvu mají možnost ukončit kdykoliv až do termínu dokončení a předání bytu. Když se klient rozhodne ukončit smlouvu, developer mu vrátí všechny zaplacené peníze. Řada jiných developerů nabízí bonusy v podobě kuchyňské linky a jiného zařízení v ceně bytu. Zkrátka, jako vždy v nastávající ekonomické krizi, kupec si může více vybírat a získat výhody, které by jinak neměl.

  Titulní vizualizace: Parková čtvrť
   
  SDÍLET
  Další podobné články