V lednu povolily úřady k výstavbě v Praze přes 300 bytů. Hlavní město jich však potřebuje měsíčně povolit přes 800! 

 • V lednu povolily úřady k výstavbě v Praze přes 300 bytů. Hlavní město jich však potřebuje měsíčně povolit přes 800! 
  Dnes zveřejněná lednová čísla Českého statistického úřadu týkající se počtu zahájených bytů v bytových domech v Praze se zdají být v meziročním porovnání velmi optimistická. Letos v lednu úřady povolily 328 bytů v bytových domech, což je více než trojnásobný nárůst oproti stejnému měsíci v loňském roce. Při větším nadhledu ale tento nárůst není nijak dramatický, komentuje uváděná čísla ČSÚ výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

  A dále píše: Dlouhodobý desetiletý lednový průměr v Praze je 298 bytů, takže z tohoto pohledu se stále nejedná o nic výjimečného. Praha musí podle odborníků povolovat ročně 10 000 bytů, to znamená každý měsíc na trh pustit 833 bytových jednotek. A to se stále neděje

  Přesto se zdá, že se situace v povolování nových staveb obrací k lepšímu. Už v loňském roce se Praha přehoupla přes hranici pěti tisíc bytů na číslovku 5.429. To v meziročním srovnání znamenalo více než 100procentní nárůst.

  Jenže opět nohama na zem. Zajímavé je srovnání s okolními metropolemi. Podle našich výpočtů se v Praze ročně v průměru povolují zhruba 3,4 byty na tisíc obyvatel, zatímco v Mnichově je to 7,5 a ve Vídni 7,8 bytů na tisíc obyvatel. Ve Varšavě je to pak dokonce více než 13 bytů na tisíc obyvatel.

  Aby Praha evropské konkurenty dohnala, musí další konkrétní kroky směřovat k rychlému schvalování změn územního plánu, a to zejména na brownfieldech, které jsou pro budoucnost a zlepšení dostupnosti bydlení v Praze naprosto klíčové. Připravuje se zde kolem 70 000 nových bytů, tedy zhruba dvě třetiny z celkového počtu 109 000 připravovaných nových bytů v Praze, uzavírá svůj komentář Michaela Tomášková.

   
  SDÍLET
  Další podobné články